Mevcut bir yapının statik itme analizi (pushover) yöntemi ile güçlendirme performansının değerlendirilmesi
The analyses of the structures with the use of static pushover method
- Tez No: 245208
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, betonarme yapı sistemlerinde gerçeğe daha yakın bir sonuç veren ve doğrusal olmayan analiz yöntemlerinden olan statik-itme (Pushover) analizi anlatılmıştır. Bu yöntem kullanılarak yapıların deprem karşısındaki davranışları değerlendirilmiş, deprem güvenliğinin tahkiki ve deprem güvenliği yetersiz olan yapıların güçlendirilmesi konuları hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca ?Statik İtme Yöntemi? kullanılarak mevcut bir betonarme yapının deprem güvenliği tahkik edilmiştir.Altı bölüm halinde sunulmuş olan bu çalışmanın, birinci bölümünde çalışmanın amacı, konunun tanıtılması ve konunun önemi vurgulanmıştır.İkinci,üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümlerde yapıların üzerinde deprem etkisinin nasıl olduğu, performansa dayalı yapı tasarımının nasıl yapılabileceği, DBYBHY2007 yönetmeliğinde belirtilen deprem performansı hesaplama yöntemleri kısaca tanıtılmış ve depremde yapının performansının nasıl hesap edileceği hakkında bilgiler verilmiştirAltıncı bölümde İdeCad 5 Enterprise 5.510 analiz programı yardımıyla zemin üstü 2 katlı mevcut bir yapının 2007 TDY göre ayrı ayrı analizi yapılmıştır.Son bölümde analiz sonuçları için genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the pushover analyse, in the concrete structural systems resulting inmore realistic analyses and in nonlinear analyse methods has been examined. Byusing this method, the behaviour of the buildings against the earthquake forces hasbeen considered, the quake safety verification and the reinforcement of the buildingswhich show unsafety from the point of view of resistance against the quake forces has been explained. Although by using ?static pushover analyse?, the verification ofthe resistance against the earthquake forces of the present building has been done andits reinforced situation?s performance results has been considered.This research is represented in six chapters, the first chapter includes the aim of thisresearch, introduction the issue and it?s emphasizeChapter 2,3,4,5 includes In this study we look at earthquake effects on buildings and how to solve structural designs against performance. In DBYBHY-2007 regulations,earthquake performance evaluation methods explained in short and give information about how to evaluate structural performance of buildings during earthquakes.In chapter 6, three storied present building is analysed by using the İdeCad 5 Enterprise 5.510 software according to the TDY respectively 2007 version and another analyse has been applicated to the reinforced type of the same building.In the last chapter analyse outcomes are compared and general lookover has been done.