Bulut bilişim ve teknolojileri
Cloud computing and cloud technologies
- Tez No: 188403
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR TEVFİK AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bulut bilişim; birey ve kurumlara veriye daha hızlı ve daha az maliyetle ulaşma imkanı veren, servis tabanlı çalışan bir teknolojidir. Bu servis döngüsü, katmanlı ve sistematik bir şekilde internet ya da intranet üzerinden sunulmaktadır. Bu teknoloji, içinde barındırdığı her bir katmanda farklı hizmetler sunmakta ve her katmanda kullanılan teknolojiler değişmektedir. Bulut bilişimin temelinde sanallaştırma yatmaktadır. Bu sebeple gerek donanımların ve gerekse yazılımların sanallaştırılması ile bir çok platform üzerinde çalışan servislerin kullanıcılara ulaştırılması mümkün olabilmektedir. Dinamik ve ölçeklenebilir özelliği sayesinde bulut bilişim, her sektörden birçok kurum ve kuruluş için olduğu kadar bireyler için de oldukça avantajlıdır. Bulut bilişim; kurumlar için veri merkezi, enerji, donanım ve yazılım maliyetlerinin düşürülerek hizmetin sunulması, kullanıcılar için ise veriye her yerden kesintisiz ve hızlı ulaşabilmek anlamına gelmektedir. Bu çalışmada; bulut bilişim katmanları ve bu katmanlar üzerinde sunulan servisler araştırılmış, Türkiye?de ve dünyada bulut teknolojilerine ilişkin akademik ve sektörel bazda yapılan çalışmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cloud computing is a service-based technology that gives the opportunity to individuals and entities to reach the data more quickly and flexible with less cost. This service cycle is layered and presented in a systematic manner over the internet or intranets. This technology is contained in each layer provides different services and technologies in each layer. The basis of cloud computing lies in virtualization. For this reason, via using both hardware and virtualization software, multi-platform delivery of services to users is possible. Dynamic and scalable features of cloud computing helps individuals and institutions to manage and use their infrastructure and applications in a very advantageous way. Cloud computing provides services for institutions to lower their hardware, software, energy, license and submission service costs. It also provides end users to access their data very quickly in a manner of anywhere access. This study explored cloud layers and services offered on these layers and it includes academic and sectoral studies which were researched in the world and in Turkey.