İlaç endüstrisi atıksularının elektrokimyasal metod ile arıtımı
Treatment by electrochemical method of pharmaceutical industry wastewater
  1. Tez No: 245281
  2. Yazar: SERDAL KOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KOBYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada ilaç endüstrisi atıksularının EC `nu Fe elektrotlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. EC ile ilaç endüstrisi atıksularının arıtım verimi üzerine akım yoğunluğu (AY) ve işletme süresine etkileri incelenmiştir. Ayrıca optimum işletme koşulları belirlenmiş ve işletme maliyetleri hesaplanmıştır. Bunlara ek olarak arıtım esnasında oluşan çamur miktarı ve elektrot tüketimi de belirlenmiştir.Kimyasal oksijen ihtiyacı (KOI) konsantrasyonu 611 mg/L olan ilaç atıksularının 80 dakika işletme süresinde 40, 80 ve 100 A/m2 akım yoğunluğunda EC ile arıtımında sırasıyla 208 mg KOI/L (%66), 183 mg KOI/L (%70) ve 171 mg KOI/L (%72) proses çıkış değerleri elde edilmiştir. Elde edilen verilere göre AY 80 A/m2 ve 60 dak. işletme süresinde %70 `in üzerinde bir KOI giderimi sağlanmıştır. İlaç endüstrisi atıksuların 40-100 A/m2 arasında işletme maliyeti 0,228-2,524 ?/m3 olarak hesaplanmıştır. İlaç endüstrisi atıksularının EC prosesi ile etkili bir şekilde artılabilirliği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, pharmaceutical industry wastewater is treated with electrocoagulation using iron electrode. Effect of current density (AY) and electrolysis time on removal efficiency for wastewater is investigated. Optimum operating conditions are determined and operating cost is calculated. In addition, amount of sludge and consumption of electrode are determined.Values of output from EC process are obtained as 208 mg COD/L (66%), 183 mg COD/L (70%) and 171 mg COD/L (72%) when the chemical oxygen demand (COD) concentration of 611 mg/L in pharmaceutical industry wastewater, 80 min of operating time and 40, 80 and 100 A/m2 of current density, respectively. Over 70% of removal efficiency for COD is obtained at 80 A/m2 and 60 min of operating time. Operating cost of pharmaceutical industry wastewater is calculated as 0,228-2,524 ?/m3 in the range 40-80 A/m2. It is observed that EC is very effective process for treatment of pharmaceutical industry wastewater.