Gerçek zamanlı kapanmasız görüntü üretimi için çok kameralı sistem
A realtime multi-camera system for the generation of occlusion-free video
- Tez No: 245289
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF SİNAN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bilgisayarla görme alanındaki önemli problemlerden birisi de gerçek zamanlı kapanmasız görüntü üretimidir. Kapanmasız görüntü üretimi, bir sahnedeki nesnelerin kamera görüntüsünde birbirlerini örterek oluşturdukları kapanmaların çözülerek sahnedeki hareketli nesnelerin sürekli olarak izlenebilmesini sağlar. Sunulan sistem temel olarak iki aşamadan oluşmaktadır; öğrenme aşaması ve çalışma zamanı aşaması. Öğrenme aşamasında sistemin çalışması için gerekli bilgiler toplanır. Bunlar sahne ve kameralar ile ilgili temel bilgilerdir. Öğrenme aşaması sistem başlatılmadan önce bir defaya mahsus gerçekleştirilir. Çalışma aşamasında ise öğrenilen sistem bilgileri ışığında sahnedeki nesneler ve kapanmalar tespit edilir, kapanmadaki nesnelerin görüntüleri tahmin edilir ve bu tahmin edilen görüntüler kapanmasız görüntü üretimi için kullanılır. Sistem kapanmaya uğrayan nesnelerin görüntülerini tahmin edebilmek için aynı nesnelerin daha önce kapanma olmadığı zamanlarda kaydettiği görüntülerini kullanır. Sistem gerçek zamanda çalışabilmektedir ve güvenlik, eğlence, aktivite analizi gibi alanlarda birçok uygulama için temel sistem niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
One of the important problems in the computer vision field is the generation of occlusion-free video in real-time. Occlusion-free video provides the opportunity of surveilling objects in a scene by resolving the occlusions caused by the overlapping of object images. The proposed system mainly consists of two phases: learning phase and runtime phase. In the learning phase, the system collects information necessary for the runtime phase. The information collected is about the geometry of the scene and the cameras. The learning phase is run only once before the system starts. In the runtime phase, with the help of the collected information, objects and occlusions are detected; appearances of the occluded objects are estimated and used for the generation of occlusion-free video. The system uses the previously recorded appearances of the objects to estimate the appearances of the occluded objects. The system can run in real-time rates and can be used in applications such as security, entertainment and activity analysis.