Bazı iletken polimerlerin güneş pili uygulamaları
Solar cell application of some conducting polymers
- Tez No: 245290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YERLİ, YRD. DOÇ. DR. YAKUP HAMEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Güneş pilleri klasik silikon tabanlı yarıiletkenlerden yapılabildiği gibi polimerler kullanılarak da yapılabilmektedir. Polimerlerin avantajı, film yapımında polimer çözeltiler kullanılması sebebiyle hızlı ve düşük maliyete sahip olmasıdır. Organik güneş pillerinin geleceği çok parlaktır. Bu güneş pilleri için 0.05' den daha büyük bir verimin başarıldığı literatürde bildirilmektedir. Yeni yöntemler optimize edilerek daha yüksek bir verim elde edilebilir.Bu tez çalışmasında, tek katmanlı polimer güneş pilleri ve yığın hetero eklem güneş pilleri yapılmıştır. Anorganik bir katmanın polimer güneş pilleri üzerindeki etki incelenmiştir. Anorganik nano yapıları kullanarak yaklaşık 0.024 verim ulaşmıştır. Nano yapıların yüzey morfolojisi SEM görüntüleri alınarak incelenmiştir. Tüm I-V ölçümler solar simulator ile 1.5 AM standartlarında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is possible to produce solar cells by using silicon based semiconductors as well as by using polymers. The advantage of polymers is its low cost because of using polymer solutions during film production process. The future of organic solar cells is highly shiny. Recently, PCEs of 0.05 have been reported for polymer solar cells. It is possible to obtain higher PCE by optimizing the new methods.In this thesis, bilayer solar cells and bulk heterojunction solar cells were made .By using nano structures, efficiency was reached 0.024. Nano structures were researched via SEM images. All the I-V measurements were done by solar simulator under AM1.5 condition.