Güneş pillerinde DONOR-AKSEPTÖR olarak kullanılacak olan bazı iletken polimerlerin sentezi
Synthesis of conductive polymers of which will be used as a DONOR-ACCEPTOR solar cells
  1. Tez No: 339819
  2. Yazar: SEDA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAVUZ, DR. FİGEN TÜRKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında donor-akseptör tipi fluorene, antrasen, benzothiadiazole ve fenilen-etilen türevli monomerler sentezlenmiş ve sonogashira kenetlenmesi yöntemi ile polimerleştirilmiştir. Sentezlenen çıkış bileşiklerinin yapılarının belirlenmesi 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR spektrofotometre ölçümleri ve LC-TOF-MS(ESI) ölçümleri ile yapılmıştır. Bu tez çalışmasına özgün olan (FAB, FFB) ve literatürde yer alan (PPE-BT) donor-akseptör tipi iletken polimerlerin yapılarının belirlenmesi1H-NMR ve FT-IR spektrofotometre ölçümleri ileyapılmıştır. Polimerlerin optik band boşluğu değeri UV-Vis absorbsiyonspektrumlarından, elektrokimyasal band boşluğu değeri ise döngüsel voltametri (CV)ölçümlerinden hesaplanmış, UV-floresans ölçümleri alınarak, UV-Vis ve CVölçümleriyle beraber değerlendirilmesi sonucunda elektron-enerji transfer (HOMO-LUMO)seviyeleri belirlenmiştir.Son aşamada; sentezlenen polimerler hacim heteroeklem yapısında ki güneş pillerinde kullanılarak, güneş ışığını enerjiye dönüştürme yüzdeleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
phenylene-ethylene-derived monomers were synthesized and polymerized by the method of Sonogashira coupling.Structural characterizations of synthesized compounds were identified by using LC-TOF-MS(ESI), FT-IR,13C-NMR and 1H-NMR spectroscopy.Structure of donor-acceptor-type conductive polymers that are specific for this thesis (FAB, FFB), and in the literature (PPE-BT) was determined using 1H-NMR and FT-IR spectrophotometer measurements.The optical and electrochemical band gap values were calculated by using UV-Vis absorbtion and cyclic voltametry(CV) measurements.In addition, electron-energy transfer levels (HOMO-LUMO)of synthesized donor-acceptor structures were determined by utilizing UVfluorescence,UV-Vis and cyclic voltammetry measurements. Polymers are used in bulk heterojunction solar cells, solar light energy conversion percentages were determined.