S, C, ve X bantları için kırınım tomografisi uygulaması
The application of diffraction tomography for S, C and X bands
  1. Tez No: 245298
  2. Yazar: HARUN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. FATİH DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tezin amacı, üç boyutlu tek türlü bir ortamda bir cisme gönderilen elektromanyetik dalganın cisimden saçılma teorisinin anlaşılması, bu teori ile, ilgilenilen cismin 3 boyutlu görüntüsünün elde edilmesi ve sonuç olarak elde edilen ilgilenilen cismin 3 boyutlu görüntüsündeki hatalı görüntünün (dilimli görüntü) neden veya nedenlerinin araştırılması ve bu durumun giderilmesi için çözüm veya çözümler önerilmesidir.İzlenilen yöntem şu şekildedir. Dış bölgeden elektrik alanı ile aydınlatılan cisimden saçılan elektromanyetik dalganın oluşturmuş olduğu saçılan elektrik alan değeri anten vasıtası ile ölçülür. Saçılan elektrik alan integrali eş değer akımı cinsinden yazılır. Bu ifadedeki eş değer akım ölçülen saçılan alan değerleri yerlerine konularak Fourier dönüşüm metodu ile elde edilir. Sonuç olarak ilgilenilen cismin şekli elde edilir.Tezin sonuçlar bölümünde elde edilen şekiller yorumlanacak, ilgilenilen şeklin görüntüsündeki dilimli görüntünün sebepleri ve bunu gidermek için neler yapılması gerektiği ve neler yapılacağı da tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis includes understanding the scattering theory of electromagnetic wave which is sent to an object in 3D homogeneous media, getting 3D pictures of the investigated object by using inverse scattering theory and researching problems which occur on the pictures of the investigated object and giving recomendations to overcome these problems.An applied method is following; a scattered field which is created by an electromagnetic field which is scattered from an object which is illuminated by an electromagnetic field is measured by using antennas. The Fourier transform of the scattered field which is the measured field is taken. Then, the integral equation of the Fourier transform of the scattering field is represented by using equivalent current , and the Fourier transform of equivalent current is found by using the Fourier transform of the scattering field . Finally, the equivalent current is found by taking the inverse Fourier transform of equivalent current .In the result section, calculated results will be evaluated. The reason of problems on pictures of the investigated object will be researched and solution proposals will be recommended