PVD metodu kullanarak tornadaki takma uçlarda çeşitli kaplama kalınlıkları ve malzemeleri için ömür testlerinin incelenmesi
Examinations of the tool life of various coating thickness and material by using PVD method for edge turning inserts
  1. Tez No: 245312
  2. Yazar: AYGÜL YALÇINKAYA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BABÜR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kaplamalar, kesici ucun asınma direncini arttırarak takım ömrünün uzamasını sağlar.Bu çalısmada, tornalamada PVD kaplama metodu kullanılarak, farklı kalınlık vekaplama malzemeleri ile kaplanmıs kesicilerin performansları incelenmistir.Deneylerde TiN, TiAlN, AlTiN, TiAlNC ve TiAlNCr kaplama malzemelerikullanılarak farklı kalınlıklar için aynı kesme parametrelerinde takım asınmalarına veyüzey pürüzlülük değerlerine bakılmıstır. Kesme parametreleri olarak, farklı kesmehızları (120, 150, 180, 210 m/dak) ve farklı ilerleme değerleri (0.2, 0.3, 0.4mm/devir) alınmıstır. Her deney sartı için ayrı bir kesici kenar kullanılmıstır.Deneysel çalısma kuru kesme sartlarında gerçeklestirilmistir. Deney malzemesiolarak AISI 304 paslanmaz çelik kullanılmıstır. Yapılan çalısmada en iyi asınmadirenci TiN kaplamada görülmüstür. En iyi yüzey 2?m kaplama kalınlığına sahipTiAlNC kaplama için elde edilmistir. Bu kaplamada 0.2 mm/devir ilerleme ve 180m/dak kesme hızı değerlerinde Ra değeri 0.61 olarak bulunmustur
Özet (Çeviri)
Coatings increase the tool life. The performance of the cutting tools coated withPVD and with different thickness and material was investigated during turning. Thesurface roughness and tool wear of the cutting tool coated with TiN, TiAlN, AlTiN,TiAlNC and TiAlNCr of different thicknesses were studied by using the sameoperation parameters cutting speeds of 120, 150, 180, 210 m / min, the progressvalues of 0.2, 0.3, 0.4 mm / rev were taken. The different cutting edge was used toobtain precise measurements of surface roughness in each process step. Experimentalstudies were carried out in dry cutting condition. AISI 304 stainless steel as substratewas used. The wear resistance of TiN coating is generally better than the others.The best surface roughness of 0.61 Ra is obtained in TiAlNC coating with 2?mthickness. In TiAlNC 2?m coating cutting speed of 180 m/min and feed rate of 0.2mm/rev show the best result.