Tarımsal alanlardaki POPs miktarlarının araştırılması; Sakarya örneği
Research of the POPs amoundt in agricultural lands; Sakarya sample
- Tez No: 245353
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İŞLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Sakarya ilçeleri tarım arazilerinden toplanan 33 toprak örneğinde organoklorlu pestisit (DDT ve dönüşüm ürünleri) ve polisiklik aromatik hidrokarbon (PAH) (Naftalin, Fenantren, Piren, Floranten) analizleri GC-MS yöntemiyle yapılmıştır. En yüksek DDT bileşenleri değerlerine Karasu' da, en yüksek PAH değerlerine Geyve ve Kocaali' de ulaşılmıştır. Ortalama değerler toplam pestisitler için 46,87 ppb ve toplam PAH' lar için 53,5 ppb olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Organochlorine pesticides (DDTs) and polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs) (Naphthalene, Phenanthrene, Pyrene, Fluoranthene) are analyzed by GC-MS method on 33 soil samples which are collected from agricultural land of different districts of Sakarya. According to analysis results, it is determined that the DDT components values are at the highest level in Karasu while the PAH components values are at the highest level in Geyve and Kocaali. Mean values of all pesticides and all PAHs are determined as 46,87 ppb and 53,5 ppb, respectively.