Characterization of PCBs, PAHs and organaochlorine pesticides in the atmosphere of Bolu and source apportoinment: Gas to particle, soil to particle, soil to gas exchanges
Bolu atmosferinde PAH, PCB ve organoklorlu pestisitlerin belirlenmesi ve kaynak dağilimi: Gaz-partikül, toprak gaz ve toprak partikül geçişleri
  1. Tez No: 251457
  2. Yazar: MUHAMMED ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL YENİSOY KARAKAŞ, YRD. DOÇ. DR. EFTADE ODAMAN GAGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu çalışmada, yüksek hacimli hava örnekleyicisi kullanılarak 120 adet partikül madde cam elyaf filtre (GFF) üzerine ve gaz fazı kirleticiler poliüretan köpük (PUF) üzerine toplanmıştır. Örnekleyici, A.İ.B.Ü., Bolu rektörlük binasının üzerine kurulmuştur. Atmış adet günlük örnek yaz sezonunda 25 Haziran ile 23 Ağustos 2007 tarihleri arasında ve kış sezonunda 13 Aralık 2007 ile 10 Şubat 2008 tarihleri arasında toplanmıştır. Toprak örnekleri 0,5 cm derinlikten alınmıştır. PUF ve GFF örneklerinin ekstraksiyonu sokslet düzeneği ile yapılmıştır ve toprak örneklerine de ultrasonik ektraksiyon uygulanmıştır. Ekstraksiyonu yapılan örnekler optimize edilen Florisil ve Alumina adsorbsiyon kolonundan geçirilmiştir. PCB'ler ve PAH'lar gaz kromatografisi-kütle spektroskopisi (GC-MS) ile belirlenmiştir ve OCP'ler ise gaz-kromatografisi-elektron yakalama dedektörü (GC-ECD) ile belirlenmiştir.PCB, OCP ve PAH'ların belirlenmesi için metodun validasyonu yapılmıştır. OCP bileşiklerinin büyük bir bölümünün derişimi kış aylarında belirgin bir artış göstermektedir. Genellikle, OCP'lerin derişimi rüzgâr, tarımsal faaliyetlerin yoğun yapıldığı sektörlerden estiğinde daha fazla bulunmuştur. OCP bileşiklerinin derişimi, dünyanın diğer tarımsal ve kırsal bölgelerinden daha yüksek bulunmuştur. Kış dönemi PAH derişimleri belirgin bir şekilde yaz döneminden yüksek bulunmuştur. Kış mevsimi PAH derişimleri literatürdeki diğer kırsal alanlardaki derişimlerden fazla olmasına rağmen, yaz mevsimi derişimleri karşılaştırılabilir seviyedir. Örnekleme alanında evsel ısınma, trafik, asfalt üretimi ve anız yangınları PAH'ların önemli kaynaklarındandır. PCB'lerin toplam derişimi kış mevsiminde fazladır. Her iki mevsimde gaz fazı derişimleri partikül fazından daha yüksektir. Yedi-sekiz klorlu bifenillerin derişimleri literatür değerlerinden yüksek olmasına rağmen diğerleri karşılaştırılabilir seviyededir. Yerel kaynakların yanı sıra uzun mesafe taşınımın PCB derişimleri üzerinde etkisi vardır. Gaz fazında, düşük molekül ağırlıklı kalıcı organik bileşiklerin derişimleri genellikle yüksek olan kalıcı organik bileşiklerden (KOK) daha fazladır. Toprak KOK bileşiklerinin bütün türleri için alıcı bir ortamdır.
Özet (Çeviri)
In this study, 120 samples of particulate matter on glass fiber filters (GFF) and gas phase pollutants on polyurethane foam (PUF) were collected by using high volume air sampler. The sampler was placed on the roof of the presidency building in the campus of A.I.B.U., Bolu. Sixty daily samples were collected during 25th June-23rd August 2007 in summer time and 13th December 2007-10th February 2008 in winter time. Twenty-nine surface soil samples were collected from the 0.5 depth. The PUF and GFF samples were extracted by using soxhlet apparatus and soil samples were ultrasonically extracted. The extracted samples were eluted from the optimized Florisil and Alumina adsorption column. PCBs and PAHs were determined by gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS) and OCPs were determined by gas chromatography-electron capture detector (GC-ECD).Method validation was performed to determine PCBs, OCPs and PAHs. The concentrations of most of OCP compounds showed considerable increase in winter time. Generally, the concentrations of OCPs were found to be higher when the winds have blown from the sectors at which heavy agricultural activities were performed. The concentrations of OCP compounds were generally higher than the concentrations that were found in other agricultural and rural areas of the world. The winter time PAH concentrations were considerable higher than the summer time PAH concentrations. Although the concentrations were higher than the concentrations in rural areas in literature in winter season, the summer season concentrations were comparable. The important sources for PAHs in the sampling area were the domestic heating, traffic, asphalt production factory, and stubble burning. Total concentrations of PCBs were higher in winter season. Gas phase concentrations were higher than the particulate ones in both seasons. Although the concentrations of seven-eight chlorinated compounds were higher than the literature values, the others were comparable. Besides the local sources, there is an effect of long-range transport to the concentration of PCBs. The concentrations of low molecular weight persistent organic pollutants (POP) had generally higher than that of high molecular weight POPs in gas phase. Soil is a sink for all kinds of POP compounds.