Avrupa Birliği tarımsal desteklerinin kırsal kalkınmaya etkisi: Konya ili örneği
The impact of European Union agricultural supports on rural development: The case of Konya province
- Tez No: 920069
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 379
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tarımsal faaliyetler kırsal alanlardaki ekonomik faaliyetlerin temelini oluşturmaktadır. Kırsal alanların kalkınması açısından tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi kritik bir öneme sahiptir. AB tarafından aday ve potansiyel aday ülkelerin gelişimlerine katkı sağlamak ve üyeliğe hazırlanabilmelerine yardımcı olmak amacıyla çeşitli alanlarda mali yardımlar yapılmaktadır. Bu mali yardımlar arasında tarımsal destekler de bulunmaktadır. AB tarımsal desteklerinden daha etkin ve verimli bir şekilde yararlanabilmek için mevcut desteklerin ve etkilerinin incelenmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda yapılan çalışmanın temel amacı, AB tarımsal desteklerinin kırsal kalkınmaya olan çok yönlü etkisini Konya ili örneğinde incelemektir. AB tarımsal desteklerinin kırsal kalkınmaya azami düzeyde katkı sağlayabilmesi için ilgili kesimlere önerilerde bulunulması açısından çalışma önem arz etmektedir. Çalışmada IPARD (2007-2013) Programı kapsamında TKDK tarafından kullandırılan hibe desteklerine ilişkin sayısal veriler derlenmiş ve kırsal kalkınma açısından değerlendirilmiştir. Bununla birlikte Konya ili düzeyinde uzmanlara, danışmanlara ve faydalanıcılara uygulanan anketler aracılığıyla toplanan veriler yorumlanmış ve desteklerin kırsal kalkınmaya katkıları ortaya konmuştur. Ayrıca faydalanıcılara uygulanan anketler aracılığıyla toplanan verilerden uygun olanlarla SPSS programı kullanılarak İkili Lojistik Regresyon Analizi gerçekleştirilmiş ve işletmelerin hedeflerine ulaşmalarında etkili olan değişkenler belirlenmiştir. Hibe destekleri sayesinde kırsal alanlarda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendiği, yeni gelir kaynaklarının yaratıldığı, istihdamın arttığı, işletmelerin üretim kapasitelerinin, üretim miktarlarının, verimliliklerinin ve kârlılıklarının arttığı, kırsalda yaşayan insanların refah düzeylerinin ve yaşam kalitelerinin iyileştiği görülmüştür. Desteklerin kırsal kalkınma üzerinde iktisadi, sosyal, kültürel, çevresel ve teknolojik anlamda olumlu etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. İstatistiksel analiz sonucunda işletmelerin hedeflerine ulaşma durumu (bağımlı değişken) ile eğitim veya kurs programına katılma durumu, finansman kaynakları ve girdileri üretme durumu (bağımsız değişkenler) arasında anlamlı ilişkinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As in the rest of the world, agricultural activities constitute the basis of economic activities in rural areas in our country. Supporting agricultural activities is of critical importance for the development of rural areas. The European Union (EU) provides financial assistance in various fields to contribute to the development of candidate and potential candidate countries and to help them prepare for membership. Agricultural support is also included among these financial assistance. EU agricultural supports more effectively and efficiently, it is essential to examine the existing supports and their impacts. The main purpose of the study conducted in this direction is to examine the multifaceted effects of EU agricultural support on rural development in the Konya province example. The study is significant in offering recommendations to relevant stakeholders for maximizing the contribution of EU agricultural supports to rural development. In the study, quantitative data regarding the grant supports used by TKDK within the scope of the IPARD (2007-2013) Program were compiled and evaluated in terms of rural development. In addition, the data collected through surveys applied to experts, consultants and beneficiaries at the level of Konya province were interpreted and the contributions of the supports to rural development were revealed. In addition, Binary Logistic Regression Analysis was performed using the SPSS program with the appropriate data collected through surveys applied to beneficiaries and the variables that were effective in reaching the goals of the enterprises were determined. It was observed that thanks to the grant supports, economic activities in rural areas were diversified, new income sources were created, employment increased, production capacities, production quantities, productivity and profitability of the enterprises increased, and the welfare levels and quality of life of the people living in rural areas improved. The supports were found to have positive economic, social, cultural, environmental, and technological impacts on rural development. As a result of the statistical analysis, it was determined that there was a significant relationship between the status of reaching the goals of the enterprises (dependent variable) and the status of participating in the education or course program, financing sources and input production status (independent variables).