Atık ısıdan faydalanma ve özel bir fabrika uygulaması
Using waste heat and it's application to a special factory
- Tez No: 245371
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN S. SOYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kojenerasyon elektrik enerjisi elde edilirken aynı zamanda buhar ve ısı enerjisi eldesinden dolayı enerji üretiminin en etkin yollarından biridir.Büyük fabrikalarda fabrika için gerekli elektrik veya ısı enerjisi eldesi için parçalanmış odun, gaz veya kömür yakıt olarak kullanılır. Kojenerasyon, fabrikanın kullanımı için hem elektrik hem de ısı üretebilir. Kojenerasyon, yakıtın termodinamiksel olarak en etkili şekilde kullanılmasına olanak verir. Elektriğin üretimi sırasında daima bir miktar ısı enerjisi kaybı olur, fakat bu termal enerji kojenerasyonda geri kazanılarak kullanılır.Kojenerasyon sistemleri, küresel ısınmayı azaltmada rol oynama gibi önemli özellikleri keşfedildiğinden beri gittikçe yaygınlaşmaktadırlar. Bu çalışmada kojenerasyon sistemleri bütünüyle incelendi. Daha sonra geliştirilen proje Sakarya' nın Hendek ilçesi 2. OSB (Organize Sanayi Bölgesi)'nde bulunan ÇAMSAN isimli fabrikaya uygulandı. Yapılan fizibilite analizi sonunda fabrikanın devamlı çalışması sonucunda sistemin kendisini 2 ay içinde amorti edeceği hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Co-generation, an efficient method of generating energy, involves producing electricity at the same time as creating heat and steam for industrial purposes.In large factories, wood waste, gas or coal is used to generate electricity or heat for the factory. Co-generation can produce both electricity and hot steam for factory use. Cogeneration allows using fuel in a thermodynamically efficient way. Some energy always rejected as waste heat during separate production of electricity, but this thermal energy is put to good use in cogeneration.Cogeneration systems are becoming popular since they have important advantages such as their high productivity in reducing global heating. In this study, the formation of a cogeneration system was investigated thoroughly. Then the developed procedure is applied to a factory called CAMSAN. CAMSAN is settled on 2nd Organizational Industrial Area (OSB in Turkish) of Hendek region in City of Sakarya, Turkey. Afterwards a feasibility analysis is made and it is found that the establishment of the system will be compensated in 2 months if the factory runs in full time.