Bazı kobalt ferrit nano sistemlerin elektriksel özelliklerinin dielektrik spektroskopi yöntemi ile incelenmesi
The investigation of electrical properties of some cobalt ferrite nanosystems with dielectric spectroscopy method
  1. Tez No: 245383
  2. Yazar: MUHAMMET ÇAVDARLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Science and Technology, Physics and Physics Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Nanoteknoloji, nano yapılar tasarlayıp sentezlemeyi ya da mevcut nano yapıları veya molekülleri işlevsel hale getirip onların kazandıkları olağanüstü özellikleri yeni uygulamalarda kullanmayı amaçlar.NiZnCu ferrit ve kobalt ferrit manyetik malzemelerinin çoğunlukla manyetik özellikleri incelenmiştir. Bu çalışmada NiZnCu ferrit, kobalt ferrit, grafit ve pluronic kullanılarak elde edilen bir seri polimerik bileşiğin elektriksel özelliklerinin incelenmesi amaçlandı. Bunun için dielektrik spektroskopisi yöntemi kullanıldı. Ölçümler 100 Hz ve 40 MHz frekans aralığında ve oda sıcaklığında gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlara göre dielektrik sabitin reel ve imajiner kısmının artan frekansla azaldığı görüldü. Serinin iletkenlik mekanizması CBH modeli ile açıklandı.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology aims at designing and synthesizing nano-structures or it aims at making present nano-structures or molecules functional and then using their extra-ordinary features they have gained in new applications.Magnetic features of NiZnCu ferrite and cobalt ferrite magnetic materials have been investigated. The present study aims at electrical properties of a series of polimeric compound composed of NiZnCu ferrite, cobalt ferrite, graphite, and pluronic. For that, dielectric spectroscopy method has been used. Measurements have been carried out between 100 Hz and 40 MHz frequency range in room temperature. The results showed that, real and imaginary parts of dielectric constant have declined through increased frequency. The conductivity mechanism of the series has been explained through CBH model.