Au-Ag-Pd üçlü alaşımlarının mekanik ve termodinamik özelliklerinin moleküler dinamik incelenmesi
Molecular dynamics investigation of mechanic and termodynamic properties of Au-Ag-Pd ternary alloys
- Tez No: 245384
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Paladyum (Pd), Altın (Au) ve Gümüş (Ag) `ün ve bu metallerin farklı konsantrasyondaki alaşımlarının (Au33Ag33Pd33, Au25Ag25Pd50, Au20Ag40Pd40, Au50Ag25Pd25, Au40Ag20Pd40, Au40Ag40Pd20) örgü sabiti, yoğunluğu, enthalpisi, elastik sabitleri, ısı sığası gibi mekanik özellikleri Quantum Sutton-Chen (Q-SC) potansiyeli kullanılarak, moleküler dinamik simülasyon yöntemi ile incelenmiştir. Yapılan hesaplamalar katı yapı için gerçekleşmiştir.Araştırmalarımıza göre, bugüne kadar moleküler dinamik simülasyon ile f.c.c. yapıdaki iki metalden oluşan alaşımlar incelenirken, bu çalışmada ve üç f.c.c. metaldan oluşan alaşımlar incelenmiştir. Simülasyon için gerekli bir özellik olan Rafii-Tabar birleştirme kuramının üçlü metal alaşımları içinde uygulanabilirliği görülmüştür. Ayrıca farklı konsantrasyondaki alaşımların mekanik özelliklerinin sıcaklığa bağlılığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mechanical properties of palladium (Pd), gold (Au) and silver (Ag) and their ternary alloys in the fallowing concentrations (Au33Ag33Pd33, Au25Ag25Pd50, Au20Ag40Pd40, Au50Ag25Pd25, Au40Ag20Pd40, Au40Ag40Pd20) are studied by using by using molecular dynamics with Quantum Sutton-Chen (Q-SC) potential. Cell constants, densities, enthalpies, elastic constants and heat capacities are investigated. Calculations are performed in the solid phase.To the out best of our knowledge, this is the first ternary alloy study by molecular dynamics. To realize this aim, Rafii-Tabar combination rules are used and it is showed that these combination rules are valid for ternary alloys also. Additionally, temperature dependence of mechanical properties of alloys is investigated.