Bazı metal bazlı nanomateryallerin toksik etki potansiyellerinin araştırılması
Investigation of the potential toxic effects of some metal-based nanomaterials
- Tez No: 412485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÖZHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Nanomateryaller gıda, tekstil, bilişimve metal endüstrisi gibi birçok sektörde kullanılmakta olup, tıp alanında hedefli ilaç molekülünden erken teşhis için görüntüleme ajanı ve biyosensör oluşturulmasına kadar birçok çarpıcı gelişmeye imkan tanımaktadırlar. Her ne kadar günümüzde mucize materyal olarak hayatın vazgeçilmezleri arasına girseler de artan yoğunlukta kullanılan nanomateryaller gerek mesleki gerekse de çevre ve insan sağlığını tehdit eden maruziyet risklerini de beraberinde getirmektedir. Nanoteknoloji alanındaki kullanımları yanı sıra üretim esnasında safsızlık olarak da risk oluşturmaktadırlar. Metal bazlı nanomateryaller de cam ve boya sanayinde, cilalamada, elektronik eşya üretiminde, ilaç ve gıda katkı maddelerinde, kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde, bioteknoloji ve tıp alanında görüntülemede sıklıkla kullanılan materyallerdir ve her insan içtiği sudan, soluduğu havaya, yediklerine kadar çeşitli şekillerde metal bazlı nanomateryallere maruz kalmaktadır. Bu sebeple, ″Bazı metal bazlı nanomateryallerin toksik etki potansiyellerinin araştırılması″ başlıklı doktora tez çalışmasında sıklıkla kullanılan kobalt (II, III) oksit (Co3O4), kobalt ferrit (CoFe2O4), bakır (II) oksit (CuO) ve nikel (II) oksit (NiO) nanopartiküllerinin toksik etki potansiyelleri karaciğer (HepG2), sinir (SH-SY5Y), böbrek (NRK-52E), bağırsak (Caco-2) ve akciğer (A549) hücre dizileri üzerine etkileriin vitro olarak değerlendirilmiş olup, partiküllerin boyut ve dağılımları ve hücre tarafından alımlarının tespitini takiben sitotoksik, genotoksik, oksidatif ve apoptotik hasar oluşumu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçların nanopartiküllere çevresel ve mesleki maruziyetlere karşı gerekli önlemlerin alınmasının önemini vurgulamak açısından katkı sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nanomaterials due to their special properties are used in wide sectors such as food, textile, informatics, metal industry, biosensor, as imaging agent for early diagnosis and targeted drug molecules in the medicine. Although nanomaterials concidered one of the indispensable thingsin our life and appear to bemarvel material due to dramatic development creation in all fields; this high density of useis related toits high exposures also increasing the environmental, occupational and human health risks. Besidethe fast development in the nanotechnology and theincrease in the application of nanomaterials, the risk of impuritiesthat produce during the manufacturing also appear to be high. Metal-based nanomaterials are commonly used in the glass, paint industry, polishing, electronics manufacturing, pharmaceuticals and food additives, cosmetics and personal care products, biotechnology and imaging in the medical field; as a result of this wide applications, we were exposed to metal-based nanomaterials with the drinking water and breathing air. Therefore, in the“Investigation of the potential toxic effects of some metal-based Nanomaterials”doctoral thesis, the toxic potential of frequently used cobalt (II, III) oxide (Co3O4), cobalt ferrite (CoFe2O4), copper (II) oxide (CuO) and nickel (II) oxide (NiO) nanoparticles were evaluated in vitro on liver (HepG2 cells), nerves (SH-SY5Y), kidney (NRK-52E) intestinal (Caco-2) and lung (A549) cell lines. The size and distribution of particles were investigated, the results show that nanoparticles were taken by the cells, causing cytotoxic, genotoxic, oxidative damage and apoptosis. The obtained resultsare believedto becontributed to emphasize the importance of takingthe necessary measures regarding the environmental and occupational exposure.