Sentetik reseptörlere dayalı nano algılama sistemleri
Nano perceptional systems based on synthetic receptör
- Tez No: 245430
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN SAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, dipikolinik asit (DPA) belleklere sahip Au ve Au-Ag nanosensörlerin moleküler baskılama (MIP) temelli sentezlenmesi ve bacillus anthracis sporlarının dedekte edilmesinde kullanılması incelenmiştir. Ayrıca, 8-OHdG belleklere sahip QCM elektrotun (MIP) temelli sentezlenmesi ve hasarlı DNA tayininde kullanılması, araştırılmıştır. Çalışmanın DPA nanosensör bölümünde, Au, Au-Ag nanopartiküllerin sentezlenmesi ve karakterizasyonu, metakrilamidosistein (MAC), metakriliminodiasetik asit (MAIDA), MAIDA-Cr, MAIDA-Cr-DPA monomer sistemlerinin sentezlenmesi ve karakterizasyonu, MIP temelli DPA belleklere sahip Au, Au-Ag nanosensörlerin sentezi ve karakterizasyonu yapılmış ve bu nanosensörlerin bacillus anthracis sporlarının tayininde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmanın 8-OHdG QCM nanosensör bölümünde, Metakrilamidoantipirin (MAAP), MAAP-Fe(III), Metakrilamidohistidin (MAH), MAH-Pt(II) monomer sistemlerinin sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. MAH-Pt(II)-8-OHdG-MAAP-Fe(III) ön organize monomer sistemi kullanılarak hasarlı DNA nın bağlanma bölgelerini tanıyan belleklerin QCM elektrot yüzeyinde oluşturulması çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the synthesizing of Au and Au-Ag nanosensors having dipicolinic acid (DPA) memories based on molecular imprinting method (MIP) and the usage in bacillus anthracis spores recognition have been investigated. Also, 8-OHdG memories have been synthesized on the quartz crystal microbalance (QCM) electrode based on molecular imprinting method and has used for the determination of damaged DNA. In the DPA nanosensor stage of the study; synthesis and characterization of Au, Au-Ag nanoparticles, synthesis and characterization of methacrylolycystein (MAC), methacryloyl iminodiacetic acid (MAIDA), MAIDA-Cr, MAIDA-Cr-DPA monomersystems, synthesis and characterization of Au and Au-Ag nanosensors having nanoshells with DPA based on MIP method have been applied and using these nanosensors in the determination of bacillus anthracis spores have been investigated. In the 8-OHdG nanosensor stage of the study; synthesis and caracterization of methacryloyl aminoantipyrine (MAAP), MAAP-Fe(III), methacryloyl histidine (MAH), MAH-Pt(II) monomers have been realized Besides, the memories which recognizes the binding site of damaged DNA have been developed on QCM electrode using MAH-Pt(II)-8-OHdG-MAAP-Fe(III) pre-organized monomer system.