Konferans matris ve uygulamaları
Conference matrix and its applications
- Tez No: 245461
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK GÖZÜKIZIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Konferans matrisler; geometride kombinatoryal tasarımlar, mühendislik, istatistik ve cebir gibi çeşitli alanlarda görülmektedir.Bu çalışmada konferans matrislerin tanımı, bazı özel matrisler ile ilişkileri, konferans matrisler ile ilgili bazı teorem ve özellikler üzerinde durulmuştur. Son olarak konferans matris tiplerinden Jacket konferans matris ve genelleştirilmiş konferans matris incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Conference matrices appear at various places in connection with combinatorial designs in geometry, engineering, statistics, and algebra.This study focused on description of the conference matrix, relationships with some special matrices, some theorems and properties related to the conference matrices. Finally, Jacket matrix, a type of the conference matrix and generalized conference matrix were examined.