Transhumanist çağda açık üniversitelerin yeniden yapılandırılması için bir stratejik plan oluşturulması
Formationing a strategic plan for the restructuring of open universities in the transhumanist era
- Tez No: 680619
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN KURUBACAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ERTAN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; teknoloji, genetik, biyoloji gibi farklı disiplinlerde gözlemlenen gelişmelerin ışığında başlayacağı öngörülen transhumanist çağda transhumanizm çerçevesinde oluşacak ihtiyaçlarının, öğrenme bağlamında açık üniversitelerin hizmetlerine nasıl yansıyacağı ve bu yansımanın bir sonucu olarak stratejik planlarında hangi unsurlara yer verilmesi ve stratejik planda neler olması gerektiğinin ortaya konulmasıdır. Araştırmanın kuramsal dizeyini transhumanizm bağlamında bireysel, kurumsal ve toplumsal ihtiyaçlar ve açık üniversitelerin stratejik planlarının geleceğe bakış kısmında yer alan misyon, vizyon, stratejik amaçlar, stratejik hedefler, performans göstergeleri, izleme ve değerlendirme boyutları oluşturmaktadır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji yöntemi ile çalışılmıştır. Araştırma kapsamında transhumanizm alanında aktif olarak çalışmakta olan ve alanın öncüleri olarak kabul edilen transhumanistlerle, açık ve uzaktan öğrenme alanında uzun yıllardır deneyimli alan uzmanlarının görüşlerine başvurulmuştur. Araştırmanın ilk aşamasında kuramsal matris oluşturulduktan sonra, bu matristen yola çıkılarak görüşme soruları hazırlanmıştır. Görüşme sorularının uzman görüşü değerlendirmelerinden ve son hallerini almalarından sonra transhumanistlerle görüşmeler ve açık ve uzaktan öğrenme alan uzmanları ile arama konferansı yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizleri sonucunda ana tema ve kavramlara ulaşılmış, bulgular ve yorumları fenomenolojik yöntemle hazırlanmıştır. Elde edilen bulgularla yalnızca transhumanist çağ için açık üniversitelerin stratejik plan unsurları değil, transhumanist gelecek için bugünden yapılması gereken hazırlıklar da ortaya çıkarılmıştır. Araştırmanın sonucunda daha önce tanımlanmamış olan transhuman tipleri; genetik, biyolojik, teknolojik ve kriyojenik transhumanlar olarak tanımlanmıştır. Ayrıca bireysel ihtiyaçlar çerçevesinde açık üniversitelerin stratejik planlarında ihtiyaç duyabilecekleri unsurlar olarak; yeni öğrenme yolları gelişeceği, transhuman ile diğer insanlar arasında öğrenme ve dijital uçurumların oluşabileceği, bireylerin kendi özelleştirilmiş öğrenme yapılarını keşfetmeleri gerekliliği, özel öğrenme deneyimlerinin geliştirilmesi gibi maddeler öne çıkmıştır. Kurumsal boyutta ise özellikle teknolojik alt yapı ve teknolojik hazır bulunuşluğun sağlanması, özel öğrenme yollarının hazırlanması, etik kural ve yaptırımların uygulayıcısı olması, araştırma ve geliştirme projeleri ile hazır bulunuşluk sağlanması, teknolojik yeterlik, yeni yaşam ortamlarına hazırlık, geçmiş öğrenmelerin tanınması ve sürdürülebilirliği gibi unsurlar öne çıkmıştır. Toplumsal boyuta bakıldığında öne çıkan maddeler ise; transhumanın toplumsal kabulü, yeni kültürel yapıların gelişmesi, ekonomik ve kültürel katkının sağlanması olarak sıralanabilir. Araştırmanın sonunda bireylere, kurumlara ve toplumlara yönelik transhumanist çağ gereksinimleri ve kurumların stratejik planlarının uygulamaları ile ilişkili önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is, in the light of the developments observed in different disciplines such as technology, genetics and biology, to show how the needs that will arise within the framework of transhumanism will reflect on the services of open universities in the context of learning. However, as a result of this reflection, it was aimed to show which elements should be included in the strategic plans of universities and what should be in the strategic plan. The theoretical context of the research is constituted by individual, institutional and social needs in the context of transhumanism, as well as the mission, vision, strategic scopes and goals, performance indicators, monitoring and evaluation dimensions in the future view part of the strategic plans of open universities. In this study, one of the qualitative research methods, phenomenology method was used. Within the scope of the research, the opinions of transhumanists who are actively working in the field of transhumanism and accepted as the pioneers of the field, and experts in the field of open and distance learning for many years were consulted. In the first stage of the research, after the theoretical matrix was created, interview questions were prepared based on this matrix. The interview questions took their final form with the evaluations of the experts. Afterwards, interviews with transhumanists via social media and telephone, and discussions with open and distance learning field experts were conducted by search conference method. As a result of the analysis of the obtained data, the main themes and concepts were reached. Findings and comments were prepared by phenomenological method. Through the findings obtained, the strategic plan elements of open universities for the transhumanist era and the preparations to be made for the transhumanist future from today have been presented. As a result of the research, transhuman types that were not defined before were defined as follows; genetic, biological, technological and cryogenic transhumans. In addition, as elements that open universities may need in their strategic plans within the framework of individual needs; Items such as the development of new learning paths, the possibility of learning and digital gaps between transhuman and other people, the need for individuals to discover their own customized learning structures and the development of special learning experiences came to the fore. Factors such as technological infrastructure and technological readiness, preparation of special learning paths, being the enforcer of ethical rules and sanctions, ensuring readiness with research and development projects, technological competence, preparation for new living environments, recognition and sustainability of past learning have come to the fore especially at the institutional level. The issues that come to the fore when focusing on the social dimension are; social acceptance of transhuman, development of new cultural structures, economic and cultural contribution. In the last part of the research, in line with the transhumanist age requirements; Suggestions regarding the implementation of the strategic plans of the institutions towards individuals, institutions and societies are included.