1997 deprem yönetmeliğine göre boyutlandırılmış ve donatılmış model bir yapının 2007 deprem yönetmeliğine göre irdelenmesi
Investigating a model which is sized and reinforced for tsc1997, in the conditions of TSC 2007
  1. Tez No: 245462
  2. Yazar: ALİ TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. ADİL ALTUNDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
6 Mart 2007 tarihi itibari ile 2 Eylül 1997 tarihli `'Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik'' yürürlükten kaldırılmış ve aynı tarihte yeni yönetmelik yürürlüğe konulmuştur. Bu tezin amacı; 6 Mart 2007'de yayınlanan yönetmeliğin 2 Eylül 1997'de yayınlanan yönetmeliğe göre farklılıklarını model yapıda analiz ederek sonuçlarını karşılaştırmaktır. Tez sekiz bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümü teze giriş olarak hazırlanmıştır. İkinci bölümünde ise iki yönetmelik arasındaki farklılıklar madde madde ele alınarak açıklanmıştır. Tezin üçüncü ve dördüncü bölümlerinde, simetrik çerçeveli model bir yapının analizleri TDY-1997 ve TDY-2007'ye göre ayrı ayrı yapılmıştır. Beşinci ve altıncı bölümlerde ise, simetrik çerçeveli perdeli model bir yapının analizleri TDY-1997 ve TDY-2007'ye göre ayrı ayrı yapılmıştır. Tezin yedinci bölümünde ise, iki yönetmelik için yapısal analizleri yapılan iki tip model yapının sonuçları maddeler halinde incelenmiştir. Tezin son bölümünde ise sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu sonuçlara göre simetrik çerçeveli sistemlerde; yapıya etki eden deprem kuvvetinin toplam değeri değişmemiştir. Fakat katlara dağılımı tepe kuvvetinden dolayı değişiklik göstermiştir. Ayrıca kolon iç kuvvetlerinde yeni yönetmelikte %2'lik bir artış meydana gelmiştir. Bunların yanında TDY-1997'de yapıda yumuşak kat düzensizliği varken, TDY-2007'ye göre çözümde bu düzensizlik görülmemektedir. Simetrik çerçeveli perdeli model yapıda ise; TDY-2007'de R katsayısının %11 azalması yapının deprem kuvvetinde aynı oranda artış göstermesine sebep olmuştur. Kolon iç kuvvetlerinde ise %13'lük bir artış meydana gelmiştir. Yapısal düzensizlikler açısından ise bir fark görülmemiştir.Anahtar kelime : 6 Mart 2007 tarihinde yayınlanan yeni deprem yönetmeliği ile 2 Eylül 1997 tarihli eski yönetmelik model bir yapı üzerinde karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
??Specification for Buildings to be Built in Seismic Zones?? publishing on the 2nd of September in 1997 was desuetuded and a new one was inured on the 6th of March in 2007. The purpose of this thesis is comparing the results by analysing the differences between these regulations. This thesis contains seven chapters. The first chapter is prepared as introduction. In the second chapter, the differences between these two regulations are explained individually. In the third and fourth chapters, the analysis of symmetrical framed model is evaluated for both TSC-1997 and TSC-2007. In the fifth and sixth chapters, symmetrical framed model with structural wall is evaluated for both TSC-1997 and TSC-2007. In the last chapter of the thesis, the results of two model types are examined individually. According to these results; in the symmetrical framed systems, the values of earthquake forces do not change. However, the force distributions change because of the concentrated force at the top of the structure. In the new regulation, the inner forces of columns increase as 2 percent. Moreover, the building has stiffness irregularity for TSC-1997, but we can not observe this irregularity for TSC-2007. For symmetrical framed model with structural walls; decreasing the R coefficient as 11 percent in TSC-2007 causes increasing the earthquake forces at the same rate. Furthermore, the inner forces of the columns increase as 13 percent. There is no difference for structural irregularity.The Key Word: TSC which was published on the 6th of March in 2007 and TSC which was published on the 2nd of September in 1997 are compared by using a model building.