Yaşları 07-65 arasındaki kişilerin bağırsak parazitleri yönünden araştırılması
Researching about intestinal parasites of the people who are between 07-65 ages
  1. Tez No: 245474
  2. Yazar: AYŞE KUZEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Parazitoloji, Zooloji, Biology, Parasitology, Zoology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, 2006 Aralık- 2008 Ağustos tarihleri arasında Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi'ne başvuran 4882 kişinin dışkı materyali bağırsak parazitleri bakımından test edilmiştir. Tespit edilen bağırsak parazitlerinin sıklığı yaşa, cinsiyete, aylara ve mevsimlere göre görülme sıklıklarına göre değerlendirilmiştir. 4882 örnekten 1170 tanesinde bağırsak parazitine rastlanmıştır. Bunların dağılımı ; Entamoeba histolytica 1044 olguda (% 89,23 ), Giardia intestinalis 106 olguda (% 9,05 ), Enterobius vermicularis 10 olguda (% 0,85 ), Ascaris lumbricoides 5 olguda (% 0,43 ), Taenia spp. 3 olguda (% 0,26), Hymenolepis nana 1 olguda (% 0,09 )ve Trichomonas hominis 1 olguda (% 0,09 ) görülmüştür.Dünyada birçok insan bağırsak parazitleri ile enfektedir. Sosyo-ekonomik koşullar , su kaynaklarının ve besin maddelerinin niteliği , iklim koşulları ve insanların eğitim standartları bağırsak parazitlerinin görülme sıklığındaki etkili faktörlerdir.Parazitik hastalıklar dünyada önemli sağlık sorunu olmaya devam etmektedir.Sakarya'daki bağırsak parazitlerinde helmintler nadir protozoonlar baskın olarak görülmektedir. Sakarya'da parazit görülme oranı aynı bölgedeki Kocaeli ve Bursa'dan daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Many people are infected by the intestinal parasites in the world. As a factor socioeconomic conditions, quality of water supply and food, climate conditions and education standards of people were considered prevalance of intestinal parasites. Researching prevalance of intestinal parasites is important to provide to prevent their distribution.In this study , 4882 fecal samples were collected from patients who applied Sakarya Yenikent Public Hospital during December 2006 through August 2008 were examined for the presence of intestinal parasites. The prevalence of intestinal parasites was evaluated with respect to age, gender , months and seasons in which cases were seen. 1170 (% 23,9) of the 4882 stool samples were found infected with intestinal parasites. Of these, 53 % were female and 47 % , male. The distribution of the intestinal parasites was as follows; Entamoeba histolytica in 1044 cases (89,23 %), Giardia intestinalis in 106 cases (9,05 %), Enterobius vermicularis in 10 cases (0,85 %), Ascaris lumbricoides in 5 cases (0,43 %), Taenia spp. in 3 cases (0,26 %), Hymenolepis nana in 1 case (0,09 %) and Trichomonas hominis in 1 case (0,09 %).In Sakarya intestinal parasites were dominantly protozoan where as a lower rate of helmint enfection was noticable. The rate of the presence of intestinal parasites in Sakarya is higher than Kocaeli and Bursa where they are in the same region with Sakarya. Parasitic infections continue to be an important health problem in the world.