Ambalaj kağıdı üretim tesisinde kullanılan kağıt kurutma silindirlerine ait buhar dağıtım tesisatının kullanılabilirlik analizi yardımıyla yeniden tasarımı
  1. Tez No: 24550
  2. Yazar: MUZAFFER ÖZÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Mühendislik Termodinamiğinin önemli bir uygulaması da“işlem Verimi”dır. Birinci Kanuna veya Enerji Balansına dayalı olarak gerçekleştirilen böyle bir tanımlamada, enerjinin kalitesi önem taşımaz ve iç kayıplar konusunda da bilgi edinilemez. bu yüzden hem enerjinin kalitesinin belirlendiği nemde iç tersinmezliklerin hesaba katıldığı ikinci Kanun verimleri, kullanılabilirlik (veya exergy) analizi yardımı ile geliştirilebilir ve etkin olarak ısıl sistemlerde kullanılabilir. İkinci Kanun verimlerini ve kullanılabilirlik analizini kullanarak bir ısıl analizi gerçekleştirmek üzere, bir çalışmada bir amabaiaj kağıdı (wrapping paper) fabrikasının kurutma silindirleri göz önüne alınmış ve silindirlerde dolaşan buhar sisteminin hem birinci kanun hainde ikinci kanun verimleri hesaplanmıştır, özellikle ikinci kanun verimini gerçekleştirmek üzere, buhar dolaşım sistemi, kullanılabilirlik analizi prensiplerine göre yeniden dizayn edilmiştir. Sadece Termodinamik esaslı olarak yapılan hesaplamalar sonucunda buhar kazanından çekilmek durumunda olan buhar debisinin 2.5 ton/h' ten yaklaşık 0,68 ton/h'a düşürülmesi, mevcut sistem silindirlerinin yüzey sıcaklıklarının değişmemesi üzerine sağlan maktadır. Ayrıca, tesisin girişi ve çıkışı itibariyle, birinci kanun verimi 0.179 dan 0.396 ya ; ikinci kanun verimi de 0.09 dan 0.78'e değerine ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An important application or engineering Thermodynafnics is“process efficiency”, in.sucn a definition which is based on first law of Thermodynamics or energy balance, the quality of energy is unimportant and any information about internal losses can't be obtained. Therefore second law efficiencies, for which both the quality of enerqy is aemenmned and internal irrevei - sibilities is considered, can be improved through the availability (or exergy ) analysis and used in thermal systems. Effectively realising a thermal analysis by using second law efficiencies and availability analysis, in this study, driying cylinders of a wrapping paper factory have been considered and both first law and second law efficiencies of the steam distribution system going in to each cylinder have been calculated. In order to increase especially second law efficiency of the plant, the steam distribution system has been redesigned according to tne principles of availability analysis. At the end of calculations made by only Termodinairiieaily, a steam mass flow of 2.5 t/h dranm out from the boiler has been iuwerea to tiie level of 0.66 i./ii without changing the surface temperatures of the cylinders, which are important in the paper production. In addition, as regard of inlet and outlet of the system, the first law efficiency of the system has been reached from 0.179 to 0.396 and the second law efficiency from 0.09 to 0.781.