Hızlı katılaştırılmış aliminyum magnezyum (Al-Mg) alaşımının yapı, fiziksel ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Study of structure, physical and mechanic properties in rapidly solidified aluminum-magnesium (Al-Mg) alloys
  1. Tez No: 24551
  2. Yazar: TUNCAY KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
- V i - ÖZET HIZLI KATILAŞTIRILMIŞ ALtfMl NYUM-MAGNEZYUM (Al-Mg) ALAŞIMININ YAPI, FİZİKSEL VE MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Tuncay KARAASLAN Erciyes üniversitesi Fen-Ed. Fak. KAYSERİ Hızlı katılaştırma deney sistemi melt-spinning metodu esas alınarak yapıldı. Bu hızlı katılaştırma sisteminde, vakum ve gaz basıncı kullanılmadan, eritilen Al-Mg alaşımı hızla dönen pirinç disk üzerine düşürüldü ve hızlı katılaştırılmış şeritler üretildi. Deney farklı soğutma hızları için tekrar landı. Bu şeritlerin fiziksel özellikleri (kalınlık, uzunluk ve ge nişlik) incelendi. Fiziksel özellik incelemesinde şeritlerin fiziksel özelliklerinin sistemin soğutma hızına bağlı olduğu görüldü. Normal katılaştırılan Al-Mg alaşımı ve şeritlerin metalografik (yapı ve mikro sertlik) çalışmaları ışık mikroskobu ile yapıldı. İncelemede normal katılaştırılan alaşımın yapısal düzenlemelerinin, şeritlerinkinden daha farklı olduğu görüldü. Yapılan sertlik çalışmalarında da, normal katılaştırı-- V I i - lan alaşım ve şeritlerin Vickers sertliği (mikro sertlik) ölçüldü ve sonuçlar da, normal katılaştırılan alaşıma göre şeritlerin daha büyük değerlere sahip olduğu bulundu. X-Işını difraksiyon çalışması, nikel filitre ile monokromatikleştirilmiş Cuko ışın demeti kullanılarak yapıldı. X-Işını difraksiyon çalışmasında, alaşımın yapısı FCC olarak bulundu. Şeritler için yapılan çalışmada ise düşük soğutma hızları (2.2, 3.3 ve 4. 4 m/s) için FCC yapı ve yüksek soğutma hızı (5.5, 6.6 ve 8.8 m/s) içinde rombobohedral yapı gözlendi.
Özet (Çeviri)
- VIII ABSTRACT STUDY OF STRUCTURE, PHYSICAL AND MECHANIC PROPERTIES IN RAPIDLY SOLIDIFIED ALUMINUN - MAGNESIUM (Al-Mg) ALLOY Tuncay KARAASLAN Erciyes Üniversitesi Fen-Ed. Fak. KAYSERİ The experimental system for the rapid solidification was constructed based on the melt-spinning method. The melted Al-Mg alloy was freely fallen on the rapidly rotated brass wheel and rapidly solidified ribbons were produced without vacuum in system. The experiment was repeated for different rotation speeds. Physical properties (thinkness, length and width) of these ribbons were investigated and found that the properties are depended on cooling velocities of the system. The structure and the hardness of normally solidified Al-Mg alloy and the ribbons were studied by the light microscopy. It was found that the structure conformation of the alloy is more different than ribbons as expected. Vickers hardness of the alloy and ribbons were measuremed in the hardness studies. It was found that micro-hardness of ribbons are- I x - better than the alloy. X-Ray diffraction study was performed with monochromatized Cuko beams by nickel filter. The structure of alloy was found to be FCC crystal structure. For lower cooling veloci ties (2.2, 3.3 and 4.4 m/s) the FCC structure was observed and for high cooling velocities (5.5, 6.6 and 8.8 m/s), the rhombohedral structure was found in the study of ribbons.