Meme kanserli olgularda supraklavikuler radyoterapinin karotis arter üzerine olan etkileri
The effects of supraclavicular radiotherapy on carotis vascular structure in breast cancer patients
  1. Tez No: 248606
  2. Yazar: GARİP KUTLUTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Meme kanseri kadınlarda sık görülen malignitelerden biridir. Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl yaklaşık 100 bin kadın meme kanseri nedeni ile radyoterapi almakta ve bu hastaların önemli bir kısmında tedavinin bir komponenti olarak supraklavikuler fossa ışınlanmaktadır. Supraklavikuler fossanın radyoterapiye dahil edilmesi hastalığın rekürrens riskini düşürmekte ancak karotis arter stenozu riskini artırabilmektedir.Çalışmamızda radyoloji kliniğine başvuran meme kanseri tanısı ile supraklavikuler radyoterapi uygulanan 50 kadın hastaya prospektif olarak bilateral karotis sistem renkli Doppler ultrasonografi tetkiki yapılmıştır.Çalışmamızın sonucunda; supraklavikuler radyoterapi uygulanan hastalarda stenoz açısından klinik olarak anlamlı bir risk artışı saptanmamıştır. Ancak radyoterapi uygulanan tarafta yer alan karotis sistem arterlerinde intima media kalınlığında ve damar çaplarında radyoterapi uygulanmayan tarafa oranla artış olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common malignancy in women. Nearly 100 thousand women each year receive radiotherapy for breast cancer at the United States of America and many of these patients require irradiation of the supraclavicular fossa as a component of treatment. Irradiation of the supraclavicular fossa is indicated to reduce the risk of disease recurence but may increase risk of the carotid artery stenosis.Bilateral carotid color flow duplex ultrasound follow-up study was conducted in the departmant of radiology in 50 women who received radiotherapy to the supraclavicular fossa because of breast malignancy.As a result of our study there was no evidence of an increased risk in clinically relevant stenosis related to supraclavicular irradiation we found that the intima media thickness and vessels diamater were increased at the side of irradiation.