Edremit Körfezi ve civarında yaşayan kıkırdaklı balıklar ve bazı türlerin biyolojik özellikleri
Some biological properties of cartilaginous fish living in Edremit Bay and their vicinity
- Tez No: 245518
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK TÜRKER ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Biology, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tezde 2007-2009 yılları arasında Edremit Körfezi ve civarından elde edilen kıkırdaklı balıklar sınıfına ait 278 adet örnek, biyoloji ve morfolojileri bakımından çalışılmıştır.Örneklenen türlerin (Scyliorhinus canicula (Linnaeus, 1758), Mustelus mustelus (Linnaeus, 1758), Torpedo marmorata Risso, 1810, Raja clavata Linnaeus, 1758, Raja miraletus Linnaeus, 1758, Raja radula Delaroche, 1758, Dasyatis pastinaca (Linnaeus, 1758), Myliobatis aquila (Linnaeus, 1758)) boy ve ağırlık dağılımları, eşey kompozisyonları, boy-ağırlık ilişkileri, S. canicula' nın ise hepatosomatik indeksi ve kondisyon faktörü incelenmiştir. Ayrıca trata örneklemeleri ile biomass hesaplaması yapılmıştır.Yapılan bu araştırma sonucunda yedi köpekbalığı türü; Carcharodon carcharias (Linnaeus, 1758), Cetorhinus maximus (Gunnerus, 1765), S. canicula, Scyliorhinus stellaris (Linnaeus, 1758), Galeorhinus galeus (Linnaeus, 1758), M. mustelus, Squalus acanthias Linnaeus, 1758 ve dokuz tane de vatoz türü; T. Marmorata, Leucoraja naevus Müller & Henle, 1841, R. clavata, R. miraletus, R. radula, Rostroraja alba (Lacepéde, 1803), D. pastinaca, Gymnura altavela (Linnaeus, 1758), M. aquila olmak üzere toplam on altı tür örneklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 278 samples from Classis Chodricthyes, collected from Edremit Bay and vicinity, between 2007-2009 were biologically and morphologically studied.Distribution of lenght and weight, sex composition and lenght - weight relationship of species (Scyliorhinus canicula (Linnaeus, 1758), Mustelus mustelus (Linnaeus, 1758), Torpedo marmorata Risso, 1810, Raja clavata Linnaeus, 1758, Raja miraletus Linnaeus, 1758, Raja radula Delaroche, 1758, Dasyatis pastinaca (Linnaeus, 1758), Myliobatis aquila (Linnaeus, 1758)), and also hepatosomatic index and condition factor of S. canicula were investigated. Besides Beach-seine samplings estimated of biomass.As result, totally 16 species, 7 belong to the order Pleurotremata Carcharodon carcharias (Linnaeus, 1758), Cetorhinus maximus (Gunnerus, 1765), S. canicula, Scyliorhinus stellaris (Linnaeus, 1758), Galeorhinus galeus (Linnaeus, 1758), M. mustelus, Squalus acanthias Linnaeus, 1758 and 9 belong to the order Hypotremata T. marmorata, Leucoraja naevus Müller & Henle, 1841, R. clavata, R. miraletus, R. radula, Rostroraja alba (Lacepéde, 1803), D. pastinaca, Gymnura altavela (Linnaeus, 1758), M. aquila were investiagated.