Algoritma konusunda geliştirilen ?programlama mantığı öğretici-P.M.Ö? yazılımının öğrenci başarısına etkisi
The effects of an instructional material ?(programming logic software-PMÖ)? designed to teach algorithm on students? performance
- Tez No: 245520
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN KARAMETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, Algoritma konusunun öğretiminde kullanılabilecek, öğrenme teorileri, öğretim tasarım modelleri, çoklu ortam öğeleri ve görsel tasarım prensiplerine uygun olarak bir öğretim materyali geliştirmek ve geliştirilen öğretim materyalinin öğrenci başarısına etkisini incelemek amaçlanmıştır.Öğretim tasarım modelleri incelenerek ve ASSURE modelinin basamakları uygulanarak bu öğretim materyali geliştirilmiştir. Bu basamaklar; öğrenenlerin analizi (Analyze learners), hedeflerin belirlenmesi (State objectives), öğretim yöntem, medya ve materyallerinin seçimi (Select instructional methods, media and materials), medya ve materyallerin kullanımı (Utilize media and materials), öğrenen katılımı (Require learner participation) ve değerlendirme ve gözden geçirip düzeltme (Evaluate and revise) şeklindedir.Araştırma deseni olarak deneysel model kullanılmıştır. Pilot uygulama için 40 öğrencinin, hazırlanan öğretim materyalini kullanması sağlanmış ve bu öğrencilere Öğretim Yazılımı Geliştirme Anketi uygulanmıştır. Elde edilen veriler Atlas-ti adlı metin tabanlı istatistiksel program yardımıyla yorumlanmıştır. Bu çalışmadan alınan sonuçlar doğrultusunda gerekli düzeltme ve değişiklikler yapılarak ?Programlama Mantığı Öğretici - PMÖ? adlı öğretim materyali son halini almıştır.Asıl çalışmada ise lisans düzeyinde henüz programlama dilleri dersi almamış 50 öğrenci arasından deney (N=25) ve kontrol (N=25) grupları oluşturulmuş ve her iki gruba da ön test uygulanmıştır. Daha sonra deney grubu öğrencilerinin PMÖ' yi kullanmaları sağlanırken kontrol grubu öğrencilerine alışıla gelmiş yöntemlerle konu aktarılmıştır. Her iki gruba da uygulamaların bitiminde son test uygulanmıştır. Elde edilen veriler JMP adlı istatistiksel program yardımıyla analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda, kontrol ve deney grubu son test puan sonuçlarına göre karşılaştırma yapıldığında, PMÖ' nin, öğrenci başarısı üzerinde, deney grubu yönünde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunduğu saptanmıştır (p=,0028). Yine bu araştırma sonucunda, diğer lise mezunlarının puanlarındaki değişim meslek lise mezunlarının puanlarındaki değişimden daha fazladır. Bu yüzden diğer lise mezunlarının PMÖ' den daha çok yararlandıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to create and develop an instructional material that can be used to teach Algorithm and to examine its utility in helping students learn algorithm and flow charts. The material namely ?PMÖ? was created based on learning theories, instructional design models, multimedia and visual design principles.ASSURE Model served as the main instructional model for the development of the material. The model consists of six parts: Analyze learners, State objectives, Select instructional methods, media and materials, Utilize media and materials, Require learner participation, Evaluate and revise. All of these parts were taken into account in the process of developing the material.Experimental study was conducted to help to meet the purpose of the study. For the pilot study, 40 pre-service teachers used the material and filed out the ?Educational Development Assesment Test?. Their responses to test items were analyzed using a text-based statistical package named ?Atlas-ti?. Based on the results, necessary changes were made in the material (Programming Logic Software-PMÖ).In the actual study, the revised version of the material were used with pre-service teachers who has not received any programming course before. Participants were randomly divided into two groups: experimental (N=25), control (N=25). Pre-service teachers in the control group received traditional instruction, while pre-service teachers in the treatment group was taught using the PMÖ. Both groups took a post test at the end of the study. Data were analyzed using the statistical package JMP.The findings revealed that pre-service teachers in the experimental group outperformed the pre-service teachers in the control group (p=,0028). This suggests that PMÖ was helpful in imroving students' understanding of the algorithm. The difference between the gain scores of the students in the Other Schools were higher than the students in the Vocational High Schools had. The findings also revealed that those who graduated from Other Schools benefited from the material more than graduates of vocational high schools did.