Bilgisayar destekli harita tasarımı ve NetCAD programının gütef coğrafi bilgi sistemine uyarlanması (CBS)
Adaptation of map design with computer support and NetCAD software to the gutef geographical information system (GIS)
- Tez No: 245526
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada coğrafi bilgi sistemlerinin bir alt yaklaşımı olan kampüs bilgi sistemi ele alınmış ve GÜTEF kampusüne uygulanmıştır. Uygulama sonucunda Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi' ne ait mekanların sistem içindeki durumu belirlenmiştir. GÜTEF kampüsüne ait bilgilerin belirli bir otomasyon sistemi dahilinde organize edilmesi için geliştirilmiş olan kampüs bilgi sistemi ile sözel ve grafik verilerin toplanması, bilgisayar ortamına aktarılması, depolanması, sorgulanması, analiz edilmesi ve kullanıcılara belge ve raporlar halinde sunulması amaçlanmıştır. GÜTEF kampüs bilgi sisteminin grafik alt yapısı NetCAD programı kullanılarak oluşturulmuştur. Sorgulaması ve analizi için ArcView yazılımı kullanılmıştır.Sonuç olarak, GÜTEF kampüsüne ait bilgilerin bulunduğu, kullanıcılara çeşitli konularda belge ve rapor sağlayan kampüs bilgi sistemi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; campus information system which is a sub approach of geographical information system has been handled and it is performed on GUTEF campus. As a result of this application; circumstances of the places in Gazi University Technical Education Faculty has been determined with the use of the system. It is aimed to collect the written and graphical data, transfer them to computer, store them, examine them, analyze them and make reports for the users with the use of the campus information system which is developed for organizing the information of GUTEF with a specified automation system. Graphical substructure of GUTEF campus information system is created by the help of NetCAD, ArcView software has been used for examination and analyzing.As e result, campus informatıon system has been developed which has the ınformation of GUTEF campus and providing reports and documents to users varius subjects.