Ağır metallerin davranışının ve taşınımının sayısal modelle incelenmesi
Investigation of behaviour and transportation of heavy metals by numerical modelling
- Tez No: 245528
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜSTEYDE BADUNA KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Su sistemlerinde, insan sağlığı için tehlikeli, toksik özellikli ağır metallerin davranışı ve taşınımının incelenmesi günümüzde önemini giderek artmakta ve bu konuda yeni yöntemler ve modeller geliştirilmektedir. Bu çalışmada, üç - boyutlu sayısal model ECOMSED modifiye edilerek ağır metal modeli eklendi. Sayısal model yardımıyla akım sirkülâsyonu, tuzluluk ve kohezif olmayan sedimentin taşınımı, depolanması ve tekrar askıya geçmesi olaylarının zamana bağlı değişimi simüle edildi. Ağır metal modelinde bu büyüklükler kullanılarak ağır metal davranışı, ayrılım katsayısının (kd) sedimente bağlanmış partikül ve çözünmüş haldeki ağır metal konsantrasyonu üzerindeki etkileri çeşitli hidrodinamik, tuzluluk ve kohezif olmayan sediment koşulları dikkate alınarak basit bir açık kanalda incelendi. Akım yapısı, ayrılım katsayısı, tuzluluk, askıda ve tabanda bulunan sedimentin, çözünmüş ve sedimente bağlanmış partikül halinde bulunan ağır metal taşınımı üstündeki etkileri incelendi. Tuzluluğun artmasıyla, kd değerinin azaldığı ve askıdaki sediment değerinin artmasıyla, çözünmüş metal konsantrasyonunun azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In recent years, the importance of investigation of behaviour and transportation of heavy metals in water systems that are dangerous for human health with toxic characteristics has been increasing and hence work on developing new methods and models are undertaken. The aim of this study is to refine the three - dimensional numerical ECOMSED by implemeting a heavy metal model and then to simulate flow circulation, salt and non-cohesive sediment transportation, deposition and re-suspension. Of using values of those variables, the behaviour of heavy metals was investigated in a simple open channel by taking into consideration the effect of partition coefficient (kd) on particulate and dissolved heavy metal concentrations for various hydrodynamic, salt and non-cohesive sediment conditions. The effect of flow structure, partition coefficient, concentration of salt, suspended sediment and bed load on particulate and dissolved heavy metal concentrations are investigated. It is found that partition coefficient decreases with increasing salinity and dissolved metal concentration increases when suspended sediment concentration decreases.