Çift fazlı bir çeliğin 7,62 mm'lik zırh delici mermi karşısında balistik davranışının incelenmesi
Investigation on the ballistic behavior of a dual phase steel against 7,62 mm armor piercing projectile
- Tez No: 245530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÜBEYLİ, DOÇ. DR. ÖMER KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çelik mikroyapısındaki çift faz eldesinin; çeliğe kolay şekil verilebilirlik ve yüksek mukavemet özellikleri kazandırdığı bilinmektedir. Hedef Balistik (hedef üzerindeki incelemeler) açısından ise bu özellikler önem arz etmektedir. Bu çalışmada, 3 farklı ara kritik ısıl işlem sıcaklık değeri kullanılarak farklı martensit hacim oranlarında elde edilen çift fazlı çelik numunelerin, tek başına ve seramik katmanlı halde 7,62 mm'lik zırh delici mermi karşısındaki balistik başarımları incelenmiştir. Bu 3 farklı martensit hacim oranındaki çelik numuneler dışında bir grup çelik numunenin tavlama ısıl işlemi sonrası tek başına ve seramik katmanlı halde aynı balistik test sonucundaki başarımları incelenmiş ve çift fazlı çelik numunelerin balistik başarımları ile karşılaştırılmıştır. Balistik deneyler sonrası en yüksek başarım oranı seramik katmanlı numune gruplarında görülmüştür. Çift fazlı çelikler içerisinde ise en iyi balistik başarımı, martenzit hacim oranı en yüksek olan numune grubu sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that obtaining dual phase in the microstructure of steel cause good formability and high strength. These properties become important at a point of view of terminal ballistic. In this study, using three different temperature values, the ballistic behavior of dual phase specimens which have different martensite volume fractions, was investigated against 7,62 mm armor piercing projectile. Except these steel specimens which have three different martensite volume fractions, one group of specimen was fully annealed and subjected to the same ballistic test, then compared with the dual phase steels. After the ballistic tests, the highest ballistic performance was observed for the group of specimens laminated by ceramics. Additionally, the group of specimens which have the largest martensite volume fractions achieved the best ballistic performance among the monolithic dual phase steels.