Akköprü barajının oturma davranışının sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Analysing the settlement behaviour of Akköprü dam by finite element method
- Tez No: 245535
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. OĞUZHAN AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada kil çekirdekli kaya dolgu tipindeki Akköprü Barajı'nın inşa aşamasında ve su tutma sırasındaki oturma davranışı incelenmiştir. Toplam gerilmelerin ve yer değiştirmelerin belirlenmesi amacıyla iki boyutlu düzlem şekil değiştirme prensibi kullanılarak, sonlu elemanlar metodu analizleri gerçekleştirilmiştir. Kaya dolgu malzemesinin doğrusal ve elastik olmayan, gerilme bağımlı davranışını temsil etmek için sertleşen zemin modeli kullanılmıştır. Malzeme model parametreleri, kil çekirdek malzemesi için üç eksenli basınç deney raporlarından, diğer malzemeler için ise önceki çalışmalar temelinde seçilmiştir. İnşaat sonrasına ait hesaplanan ve ölçülen deformasyonlar, büyüklük, zamanla değişim ve baraj gövdesindeki konumları itibarı ile uyumludur. En büyük oturma baraj gövde yüksekliğinin yaklaşık yarısında ortaya çıkmıştır. Su tutma aşamasındaki davranış da değerlendirilmiş, oturma ve gerilmeler için ilerisi için tahminlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, settlement behavior of Akköprü Dam is investigated for the ?end of construction? and ?reservoir impoundment? loading conditions. Finite element method that are based on a 2-D plain strain solution are performed in order to determine the total stresses, displacements, and pore water pressures. Hardening soil model is used to represent the non-linear, inelastic, and stress-dependent behavior of rockfill. Material model parameters for clay are selected from triaxial compression test results. For the other materials, preliminary values for model parameters are based on the results from previous studies on dams consisting of similar materials. Calculated and measured displacements are in general agreement as a function of time, in terms of magnitude, and location for the end of construction condition. The maximum settlement is determined to be approximately at the middle of the dam height. Predictions are also made about stresses and displacements for reservoir filling conditions.