Türkiye için güneş-hidrojen enerji sistemi
- Tez No: 24555
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKRİ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Fosil yakıtların rezervlerinin sınırlı ömre sahip olması nedeniyle gelecek yıllardaki enerji gereksinimlerinin yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanılacağı bilinen ve kaçınılmaz bir gerçektir. Bu sebeple ülkeler gelecekte karşılaşacakları enerji problemlerine çözüm arama zorunluluğu içerisindedirler. Tükettiği toplam enerjinin yaklaşık % 50'sini ithal eden Türkiye enerji altyapısını genişletmeye çalışmaktadır. Yenilenebilir olmayan ve çevresel olarak uygun olmayan bir enerji sistemi yerine enerji altyapısını hidrojen enerji sistemi ile destekleyebilir ve birçok endüstriyel ülkenin düştüğü hataya düşmeyebilir. Bu çalışmanın amacı güneş-hidrojen enerji sisteminin Türkiye'de uygulanabilir olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaçla bir model kullanılarak sistemin uygulanabilirliği incelenmiştir. Sonuç olarak, güneş-hidrojen enerji sisteminin uygulanması sonucunda fosil yakıtlara bağımlılığın ortadan kalkabileceği, kişi başına milli gelirin artacağı, çevre kirlenmesinin azalacağı, yaşam standartının yükseleceği, temiz ve sürekli bir enerji sisteminin geliştirilebileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY It is clearly known that fossil fuel reserves are limited and energy demand of countries will be meet by new and renewable energy resources in the future. For this reason, countries have to find a solution to their energy problems. Turkey has tried to expand its energy infrastructure. It could avoid the mistakes of industrial countries, by basing its energy infrastructure on the hydrogen energy system, rather than on a nonrenewable and environmentally incompatible system. The purpose of this study is to investigate the possibility of applying solar-hydrogen energy system for TURKEY. A model is developed to find out the advantages ( or the disadvantages) of the system. As a result it was found that the introduction of the solar hydrogen energy system would eliminate the importation of fossil fuels, increase gross product per capita, reduce pollution, improve quality of life, and establish a clean and permanent energy system.