Seminormlu uzaylarda alfa (p,f,q,s) dizi uzayı ve w(A,p,f,q,s) toplanabilme
- Tez No: 24556
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmada, (X,q) seminormlu uzayı üzerinde f modülüsü kullanılarak ji(p,f,q,s) dizi uzayı ve w(A,p,f,q,s) toplanabilme tanımları verildi. Dört. bölümden oluşan bu çalışmada; Birinci bölümde, temel kavramlar ve çalışmamız boyunca karşılaşacağımız uzayların listesi verildi. ikinci bölümde,ilk olarak modulus fonksiyonunun çalışmamız da kullandığımız bazı özellikleri verildi «î kinci olarak (X,q) nun tam olması durumunda.&( p,f,q,s) ' nin tam paranormlu uzay olduğu gösterilerek bazı kapsama bağıntıları verildi. Son olarak da «â(p,fv,q,s) dizi uzayı oluşturulup, v, m e M nin durumlarına göre «â(p»f v,q,s) ve d£(p,f m,q,s) dizi uzayları arasındaki bağıntılar incelendi. üçüncü bölümde, w( A, p, f,q,s) toplanabilme metodunun bazı özellikleri verildi ve daha sonra w(A,p, fv,q,s) toplanabilme metodu oluşturularak v, m e M nin durumlarına göre w( A,p,f v,q,s) ve w{ A, p,f m,q,s) toplanabilme metotları arasındaki ilişkileri ifade eden teoremler verildi. Dördüncü bölümde, (X,q) seminarlu uzayının tam olmaması durumu gözönüne alınarak,ü(p,f,q,s) dizi uzayının da tam olmadığı gösterildi ve,â(p,q»s) den lffi(q) ve c(q) ya matris dönüşümleri karekterize edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, \fi(p,f,q,s) sequence space and w(A,p,f,q,s) summability definitions are given by using f modulus on a semi- normed space (X,q).This work consists of four chapters; In the first chapter, basic concepts and the list of spaces that will be used throughout this work are given. In the second chapter, some properties of modulus function are established. Furthermore in the case of (X,q) is complete, we showed that the sequence space