Ürikaz enziminin polipirol-polivinilsülfonat filme immobilizasyonu ile yeni bir biyosensör hazırlanması
Preperation of a new biosensor on polypyrrole-polyvinylsulphonate film using uricase enzyme
  1. Tez No: 245551
  2. Yazar: ZEYNEP ALEV PINARBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, ürik asit tayini için yeni bir amperometrik biyosensör geliştirildi. Bu amaçla pirol elektropolimerleşirken polivinil sülfonat da elektrot yüzeyine taşındı aynı zamanda enzim de yüzeye taşınarak hapsetme yöntemiyle immobilize edildi ve platin/polipirol?polivinilsülfonat-enzim elektrot hazırlanmış oldu. Ürik asit tayini, enzim elektrodun yüzeyindeki enzimatik reaksiyon sonucu oluşan hidrojen peroksidin +0,30 V'da yükseltgenmesine dayanarak yapıldı. Ürik asit biyosensörünün cevabına pH'nın, sıcaklığın ve substrat derişiminin etkisi incelendi. Biyosensörün ürik asit için doğrusal çalışma aralığı 5,0.10-7 ? 1.10-3 M olarak tesbit edildi. İmmobilize enzimin KM ve Vmaks değerleri hesaplandı. Biyosensörün tekrar kullanılabilirliği ve raf ömrü tayin edildi. Hazırlanan biyosensörle bir biyolojik sıvı olan kanda ürik asit tayini yapıldı. Biyolojik ortamlarda olabilecek girişimlerin biyosensör cevabı üzerine etkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel amperometric biosensor has been developed for the purpose of uric acid detection. While pirole is being electropolimerized, polyvinyl sulphonate has been carried on the electrode surface together with the enzyme, meanwhile the enzyme has been immobilized via the entrapment method. As a result, Pt/polypirole-polyvinylsulphonate-enzyme electrode has been prepared. Uric acid detection is based on the oxidation of hydrogen peroxide at +0.30V produced by the enzymatic reaction on the enzyme electrode surface. The effects of pH, temperature and substrate concentration on uric acid biosensor response have been investigated. The linear working range has been found to be 5,0.10-7 ? 1.10-3 M. KM and Vmax values of the immobilized enzyme have been calculated. The reusability and shelf life of the biosensor have been specified. The uric acid detection within blood has been achieved using the newly prepared electrode. The effects of the interference possibly occuring in biological environments on the biosensor response have been investigated.