Çoklu regresyonda etkili gözlemlerin saptanması için kullanılan tanı yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of the diagnostic methods used for detecting influential observations in multiple regression
- Tez No: 245552
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA GAMGAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Regresyonda etkili gözlem ve gözlem grupları, tahmin değerlerinde önemli derecede farklılaşmalara neden olabilir. Bu farklılaşmalar modelin açıklanabilirliğini azalttığı için verideki etkili gözlem veya gözlem gruplarının saptanması regresyon analizinin verimliliği açısından önemlidir. Bu çalışmada etkili gözlem ve gözlem gruplarının saptanması için kullanılan DFFITS, DFBETAS, COVRATIO, Cook Uzaklığı, S tanı istatistikleri ve grafik yöntemi incelenmiştir. Bu yöntemler etkili bir gözlem veya iki gözlemden oluşan etkili bir gözlem grubu içeren veride bu gözlem ve gözlem grubunu etkili gözlem olarak saptama oranı bakımından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In regression, an influential observation and influential sets would cause noticeable differentiations on fitted values. Since these differentiations decrease explainable of model, detecting the influential observation or the influential sets in data is important for efficiency of regression analysis. In this study DFFITS, DFBETAS, COVRATIO, Cook Distance, S statistics and graphical technique used for detecting influential observation or influential sets are examined. These methods are compared with regard to ratios of detecting influential observation and influential set in data which includes an influential observation or influential sets.