Balık eti tazeliğinin tespiti için ksantin oksidaz enziminin polipipol-polivinilsülfonat filme immobilizasyonu ile amperometrik biyosensör hazırlanması
An amperometric biosensor for fish freshness detection from xanthine oxidase immobilized in polypyrrole-polyvinylsulphonate film
  1. Tez No: 245550
  2. Yazar: NEZAKET DOLMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, ksantin ve hipoksantin tayini için yeni bir amperometrik biyosensör geliştirildi. Ksantin oksidaz, pirol ve polivinilsülfonat ile birlikte platin elektrot yüzeyine immobilize edildi. Ksantin ve hipoksantin tayini, enzim yüzeyindeki enzimatik reaksiyon sonucu oluşan ürik asidin +0,30 V' da yükseltgenmesine dayanılarak yapıldı. Ksantin ve hipoksantin biyosensörünün cevabına pH' nın, sıcaklığın ve substrat derişiminin etkisi incelendi. Enzim elektrodun hipoksantin için doğrusal çalışma aralığı 1,0x10-7 ? 1,0x10-3 M, tayin sınırı 1,0×10-7 M olarak tespit edildi. İmmobilize edilen ksantin oksidazın KM gözlenen ve VMAX gözlenen değerleri sırasıyla 0,0154 mM ve 1,203 µA/dakika olarak bulundu. Enzim elektrodun en iyi çalışma pH' sı 7,75 ve sıcaklığı 25 °C olarak belirlendi. 30 gün sonundaki amperometrik cevabının başlangıç değerinin % 49' u olduğu görüldü. Balık numunelerinde, balık eti tazeliğini yitirdikçe hipoksantin miktarının arttığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this study, new amperometric biosensor for determination of xanthine was developed. Xanthine oxidase with pyrrole and polyvinylsulphonate has been immobilized by entrapment method on the surface of platinum electrode. Determination of xanthine-hypoxanthine was performed by means of oxidation of uric acid liberated during the enzyme reaction on the surface of the enzyme electrode at +0.30V (SCE). The effects of pH, substrate concentration and temperature on the response of the xanthine-hypoxanthine biosensor were investigated. The linear working range of enzyme electrode was 1.0x10-7 ? 1.0x10-3 M of hypoxanthine concentration, the detection limit was 1.0x10-7M. The apparent KM and Vmax of immobilized xanthine oxidase were found to be 0.0154 mM and 1.203 µA / min, respectively. The response current of the biosensor drops to 49% of its initial value after 30 days. The sensor was applied to the determination of hypoxhantine in fish meat and hypoxanthine amount was found to be increased over days of storage.