Şehir içi ulaşımda zaman bağımlı rota belirleme
Defining time dependent route in urban transportation
- Tez No: 245553
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİZ ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
En kısa yol problemleri, yöneylem araştırması, yapay zekâ ve bilgisayar bilimlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmada, literatürde yer alan en kısa yol problemleri incelenmiş ve zaman bağımlı en kısa yol problemi üzerinde durulmuştur. Zaman bağımlı en kısa yolu belirlemedeki amaç, kullanıcıyı en kısa zamanda istenilen noktaya ulaştırmada alternatifler sunmaktır. Çalışmanın uygulama kısmında, Java yazılım dili ile bir web uygulaması geliştirilmiştir ve Ankara ili için uygulanmıştır. Uygulama, şehir içi taşımacılıkta kullanılan kaynaklar arasında aktarmalar yaparak zaman bağımlı en kısa yolu belirlemeye çalışmaktadır. Zaman bağımlı rota belirleme uygulaması, benzer uygulamalar ile karşılaştırılmış ve uygulamanın avantajları üzerinde durulmuştur. Uygulamada bulunan çözümler, Google Maps API yardımıyla görselleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The shortest path problems are used widely such as operational research, artificial intelligence and computer science. In this study, the shortest path problem in literature were examined and time-dependent shortest path problem has been emphasized. Purpose of defining time-dependent shortest path is providing alternatives to reach user target point. In the application part of the study, a web application was developed with Java programming language and was implemented for Ankara. The application is trying to determine the time dependence of the shortest path that used in urban transportation resources by making the transfer. Defining time-dependent shortest path application is compared with similar applications and focused on its advantages. The solutions of the application are visualised by the help of Google Maps API.