Lojistik yönetiminde nakliye planlaması için bir uygulama
An application of shipment planning in logistics management
- Tez No: 245570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİZ ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde ortaya çıkan ve giderek artan bilgi ihtiyacı firmaları tedarikçi ve müşterileriyle entegre olarak bir bütün halinde hareket etmeye zorlamıştır. Bu ihtiyaçla birlikte lojistik yönetimi kavramı gelişim göstermiş ve lojistik faaliyetlerin etkinleştirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışmada, lojistik faaliyetlerin içerisinde önemli bir yere sahip olan, taşıma ile, önemli bir maliyet kalemini oluşturan taşıma maliyetleri ele alınmış ve nakliye planlaması yapılarak taşıma maliyetlerinin minimize edilebilmesi için sistemin öncelikle matematiksel modeli hazırlanmıştır. Sistem karmaşıklığı arttığında, doğrusal optimizasyonun yeterli sonuç veremeyeceği düşünülerek kurulan matematiksel model, sezgisel tekniklerden tavlama benzetimi kullanılarak çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
The need of knowledge which has come out nowadays and gradually increased, has compelled firms to move together with each other as an integrated whole. Beside this need, logistics management concept has progressed and activating logistics actions has appeared. In this study, transportation which is one of the important activity in logistics actions and transportation cost which is the important cost item are considered. Shipment planning is made as a practice by using meta-heuristic technique, but firstly mathematichal model of the system is generated in minimizing transportation cost. When the system complexity increases, it is considered that linear optmization does not give sufficient solution and, mathematical model is solved by using simulated annealing which is one of the meta-heuristic techniques.