Televizyon dizilerinin trafik güvenliği açısından irdelenmesi
Investigation of film series in terms of traffic safety
- Tez No: 245584
- Danışmanlar: YRD.DOÇ.DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Trafik, Radio and Television, Traffic
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Demokratik ülkelerde dördüncü büyük güç olarak kabul edilen medyanın toplum üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Medyanın temel unsurlarından birisi de televizyonlardır. Gerek dünyadaki ülkelerde gerekse Türkiye'deki televizyon kanallarında yayınlanan farklı formatta pek çok program olmakla birlikte son dönemde en çok izlenen programlar televizyon dizileri olmuştur. ?Televizyon Dizilerinin Trafik Güvenliği Açısından İrdelenmesi? başlıklı bu çalışmada, Türkiye'deki ulusal televizyonlarda yayınlanmakta olan televizyon dizileri trafik güvenliği açısından irdelenmektedir. Televizyon dizilerindeki trafik güvenliği irdelenirken; toplumun diziler vasıtasıyla trafik güvenliği konusunda daha bilgili, bilinçli ve eğitimli hale nasıl getirilebileceği sorusuna cevap aranmaktadır. Araştırma evrenini Kanal D, Show Tv ve ATV kanalları, örneklemi ise bu kanalların Kurtlar Vadisi, Avrupa Yakası, Akasya Durağı ve Binbir Gece dizileri oluşturmaktadır. İncelenen televizyon dizilerinin; 2007, 2008, 2009 yıllarında yayınlanmış bölümleri değerlendirmeye esas alınmıştır. Diziler içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In democratic countries, considered as the fourth major power of the media has a significant impact on society. One of the basic elements of the television media. Needed in countries in the world of television channels in Turkey and published in a different format, many programs in the last period of the television series has been very izlenen program.“ Investigation Of Film Series In Terms Of Traffic Safety ”titled this study, being published in Turkey on national television on the TV series in terms of traffic safety is analyzed. Television series are being analyzed in the traffic safety, traffic safety issues through the threads of society more informed, aware and trained to answer the question being asked is how can bring. Research content Kanal D, Show TV and ATV channels, the sampling of this channel is Kurtlar Vadisi, Avrupa Yakası, Akasya Durağı and Binbir Gece (Arabian Nights) series are. Review of the television series, 2007, 2008, published in 2009 to evaluate the chapter is based. Film Series using content analysis method was examined.