Üç fazlı asenkron motorların profıbus ağı üzerinden moment ve hız kontrolü
Torque and speed control of three - phase induction motors via profibus network
  1. Tez No: 245585
  2. Yazar: LEVENT BULUT
  3. Danışmanlar: DR. YILMAZ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada AC Motorun Profibus yoluyla uzaktan denetimi gerçekleştirilmiştir. Tasarımı, merkezi denetim, AC motor ve bu ikisi arasındaki haberleşmeyi sağlayan Profibus ağı oluşturmaktadır. Motorun denetimi geri beslemeli olarak tasarlanmıştır. Ağ yoluyla alınan motor hız bilgisi kullanılarak denetim bilgisi elde edilerek bu bilgi aynı ağ omurgası üzerinden motora iletilmektedir. Bu tasarımda gerçek zamanlı kontrol sistemi uygulanmış olup, motorun kullanım amacına uygun yumuşak kalkış ve durma işlemini gerçekleştirilerek hassas denetim elde edilmektedir. Profibus yüksek hızlı veri iletimi sağladığından, ağ gecikmesinden kaynaklanan denetim hataları düşük oranda gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the remote control of induction motor have been implemented by using Profibus network. The design is composed of central control, AC motor and Profibus network which provides the communication between them. The control of the motor has been designed as a feedback control. The control data is obtained by the usage of motor speed data that is received via network, and this data is transferred to the motor through network backbone. In this design, real-time control system has been applied, and hence for a sensitive control that perform soft starting and stop operation which is suitable intended use of the motor have been obtained. By reason of high velocity data transfer of Profibus, the position errors due to the network delay have occured at lower ratio.