Konya Yolu ? Çayyolu arasındaki (Ankara) akiferlerde yeraltı suyu kalitesinin incelenmesi
Konya Yolu ? Çayyolu arasındaki (Ankara) akiferlerde yeraltı suyu kalitesinin incelenmesi
  1. Tez No: 245586
  2. Yazar: GÖKLEN ECE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Çayyolu-Konya Yolu arasındaki (Ankara) akiferlerde, yeraltı sularının kalitesinin incelenmesini kapsar. Kuyulardan alınan yeraltı suyu örneklerinin pH, sıcaklık, elektriksel iletkenlik parametreleri yerinde ölçülmüş, laboratuarda ise katyon ve anyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlar grafiksel yöntemlerle, standartlar ve yönetmeliklerle karşılaştırılmıştır.İnceleme alanına ait su kimyası verileri Piler, Schoeller, Wilcox ve ABD Tuzluluk Laboratuarı diyagramları çizilerek değerlendirmeleri yapılmış, yeraltı sularındaki baskın hidrokimyasal fasiyesin sodyum ve bikarbonat olduğu tespit edilmiştir.Standart parametrelerin dışında, su örneklerinde bor ve florür analizleri de yapılmış ve yine içme suyu ve sulama suyu standartlarıyla karşılaştırılmıştır.Hidrojeolojik incelemeler kapsamında, bölgedeki hidrojeolojik oluşumlar tanımlanmıştır. Bölgenin jeolojisi ile, suların mineral doygunlukları karşılaştırılarak; su örneklerinin hangi jeolojiye ait akiferden geldiği yorumlanmıştır.Bu çalışmada yapılan analizler su örneklerinin içme suyu olarak kullanılmasını saptamak için yeterli olmamakla beraber, elde edilen veriler genel anlamda fikir vermesi amacıyla içme suyu kriterleri yönünden de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study covers the investigation of groundwater quality in aquifers between Konya Highway and Çayyolu Road (Ankara). The pH, temperature and the electrical conductivity parameters of the groundwater samples collected from wells were calculated on site, and their cation and anion analyses have been carried out in the laboratory. By using graphical methods, the results are interpreted in comparison to standards and regulation.After the water chemistry data from the research area are evulated by drawing Piper, Schoeller, Wilcox and US Salinity Laboratory diagrams, it is determined that the domiant hydrochemical facies in the underground waters are sodium and bicarbonate type.Other than the standard parameters, boron and fluoride analysis are also conducted on water samples, and the results are compare again with drinking and irrigation waters.Within the framework of hydrogeological studies, hydrogeological formation in the region have been determined. Comparative study between the geological characteristics of the region and the mineral saturation of the waters were used to interpret which water conduits the water samples came from and to which geology these water conduits belong.Although the results of this study are not sufficient enough to determine whether the water samples can be used as drinking water or not; the results are also evaluate against drinking water standards to give a general idea.