Termoelektrik modüller için mikrodenetleyici kontrollü yeni bir test sisteminin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of a novel microcontroller based test system for thermoelectric modules
  1. Tez No: 245587
  2. Yazar: BÜNYAMİN CİYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. RAHMİ CANAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, günümüzde hızla yaygınlaşan termoelektrik modüllerin, basit, güvenilir ve evrensel manada, dinamik parametrelerinin belirlenmesine yönelik mikrodenetleyici kontrollü taşınabilir bir test sistemi tasarlanmış, gerçekleştirilmiş ve denenmiştir. Bu amaçla, öncelikle mevcut matematiksel analiz modeli basitleştirilerek, minimum sayıda parametreyle en doğru sonuçların elde edilmesine imkan sağlayacak şekilde değiştirilmiştir. Sonuçta modülün dinamik parametrelerini çok daha doğru ölçülebilen ve bunu sadece modülün ısınan yüzey sıcaklığı, modül çalışma gerilimi ve akımı ile modülün termoemk değerlerine dayalı olarak çıkartmaya yarayan yeni bir model elde edilmiştir. Bu modele dayanarak tasarlanan test sisteminin güvenilir olduğu bir dizi deneyle test edilmiş ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a universal microcontroller test system, which is aimed to determine the dynamic parameters of widely used thermoelectric modules in a simple, efficient and reliable manner, has been designed and realized. For the purpose of this work, the test system has been designed according to a more simplified form of the present formula set which has been made to accept minimum variables as input to obtain more precise results. As a result, a test system, which can measure the dynamic parameters of a thermoelectric module universally by measuring only the hot side temperature, module operation voltage, module current and thermoemf values of the module, has been obtained. Then, the realized new test system has been used to measure some standard thermoelectric module and systems. According to the results of these tests, the efficiency and reliability of the proposed new method has been proven.