Eğitsel bir bilgisayar için donanım simülatörü ve simgesel dil birleştiricisi
Hardware simulator and assembler for an educational computer
  1. Tez No: 245593
  2. Yazar: GÖKMEN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, BB3 (Bizim Bilgisayar 3) isimli eğitsel bir bilgisayar için bir donanım simülatörü ile bir birleştirici gerçekleştirilmiştir. Diğer bilgisayar simülatörlerine göre donanım simülatörünün farkı, amacın komut işleyişini simüle etmekten ibaret olmaması, simülasyonun en alttaki sayısal devre tasarımı düzeyinde olmasıdır. Böylece, simülatördeki deyimler ile bilgisayarın sayısal devreleri arasında karşılıklı ilişki kurulabilmektedir. Bu ilişki sayesinde de, sayısal devrelerde düşünülen her değişiklik, kolayca simülatöre yansıtılabilmekte ve denenebilmektedir. Simülatör ekranında BB3'ün hafızası ve kayıtlıkları ile birlikte, giriş ve çıkış birimlerini temsilen bir klavye ve bir ekran (BB3'e ait) yer almaktadır. İzlence güdümlü giriş/çıkış olduğu gibi, kesinti güdümlü giriş/çıkış da başarıyla gerçekleştirilmiş ve denenmiştir. Simülatörün esnekliğine paralel olarak, birleştirici de yeni komut simgeleri eklenebilir veya eskileriyle değiştirilebilir tarzda tasarımlanmıştır. Yazılım Windows işletim sistemi altında, Delphi 7 programlama dilinde hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a hardware simulator and an assembler is realized for an educational computer called BB3 (Bizim Bilgisayar 3). A hardware simulator differs from the other simulators in that, simulating the operation of instructions is not the only purpose, but the simulation is performed at the lowest digital circuit design level, Thus, a correspondence can be established between the simulator statements and the computer?s digital circuits. Due to this correspondence, every modification that is thought can be readily reflected to the simulator and tested. A keyboard and a screen (belonging to BB3) to represent the I/O units of BB3 is placed on the simulator?s screen, together with its memory and registers. Just as the programed I/O, also interrupt driven I/O is realized and successfully tested. In parallel to the flexibility of the simulator the assembler is also designed in a way to enable adding new instruction symbols or replacing the old ones. The software is written in Delphi 7.0 programming language under the Windows operating system.