Hazır beton santrali otomasyonu
Ready mixed concrete plant automation
  1. Tez No: 245594
  2. Yazar: GİZEM BEKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL FATMA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada gerçekleştirilen hazır beton santrali otomasyonunda röle, kontaktör gibi elektromekanik devre elemanlarıyla yapılan kontrol sistemleri yerine daha basit, ekonomik, hızlı, güvenilir ve sistemin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilen bir sistem tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Hazır beton santrali birimlerinin fiziksel olarak çok büyük olması ve kullanılan hammaddelerin ölçümlerinin hassas bir şekilde yapılması gerektiğinden ölçme ve kontrol işlemleri insandan mümkün olduğunca bağımsız çalışır hale getirilmelidir. Ayrıca hazır beton santralinin fiziksel ortamının elektriksel gürültü ve toz gibi kötü şartlara sahip olması otomasyonun PLC ile gerçekleştirilmesiyle iyileştirilmeye çalışılmıştır. PLC ile yapılan bu otomasyon sistemiyle hazır beton santralinin üretim sürecinin sürekliliği sağlanmış ve sistem daha basit hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work ready mixed concrete plant automation, instead of control system which made with elektromechanic circuit component such as , relay, contactor, aim to projected a system which is easier, much economic, faster, safety and cover all of the system needs. Ready mixed concrete plants are very huge in physical area and row material measurements must be realized very sensitive. Because of this reason human do not have much responsibility as possible as, PC and automation have much responsibility for very sensitive measurement. On the other hand physical conditions have too much electrical noise and working conditions are very dusty, because of that automation made with PLC. Automation system which made with PLC, ready mixed concrete plant?s manufacturing term become continuous, ready mixed concrete plant become easier for use.