Ahşap malzemelerde kullanılan bazı vernik katmanlarının aşınma dirençlerinin belirlenmesi
Determination of abrasion resistance of some varnish layers used on the wood materials
- Tez No: 245608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, ahşap malzemelerde kullanılan bazı vernik katmanlarının aşınma dirençlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla ağaçişleri endüstrisinde yaygın olarak kullanılan, Doğu kayını (Dk), Sapsız meşe (Sm), Sarıçam (Sç), Kara ceviz (Kc), Kara kavak (Kk) ve Ihlamur (I) odunlarından TS 2470 esaslarına göre hazırlanan deney örnekleri sentetik (Sn), poliüretan (Pü), su bazlı (Sb), asit sertleştiricili (As) ve selülozik (Sl) vernikler ile ASTM D 3023 esaslarına uygun şekilde 1 (1L), 2 (2L) ve 3 (3L) kat olarak verniklenmiştir. Deney örneklerinin aşınma dirençleri TS 4755 esaslarına göre belirlenmiştir.Sonuç olarak, aşınma direnci ahşap türü bakımından en yüksek kara ceviz'de (168,9 devir), en düşük sarıçam'da (50,63 devir); vernik çeşidi bakımından en yüksek asit sertleştiricili vernik'te (213,4 devir), en düşük su bazlı vernik'te (45,44 devir), katman kalınlığı bakımından en yüksek 3L'de (149,6 devir), en düşük 1L'de (38,30 devir) elde edilmiştir. Ahşap türü, vernik çeşidi, katman kalınlığı etkileşimine göre aşınma direnci, en yüksek Kc+As+3L' de (578,0 devir), en düşük I+Sb+1L' de (11,50 devir) bulunmuştur.Buna göre, aşınma direnci ahşap türü, vernik çeşidi ve katman kalınlık miktarına göre farklı çıkmıştır. Aşınma direncinde ahşap türü ve vernik çeşidi birinci, katman kalınlığı ise ikinci derecede etkili olmuştur. Aşınma direncinin önemli olduğu ahşap parke ve yer döşemelerinde kara ceviz + 3 kat asit sertleştiricili vernik uygulamasının bu bakımdan avantaj sağlayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the abrasion resistances of some varnish layers used on wood materials. For this purpose, test samples prepared from Oriental beech (Dk), European oak (Sm), Scotch pine (Sç), Black walnut (Kc), Black poplar (Kk) and Basswood (I) woods, were which met the requirements of TS 2470, were coated according to ASTM D 3023 standards with synthetic (Sn), polyurethane (Pü), waterborne (Sb), cellulosic (Sl) and acidhardening (As) varnishes. One (1L), two (2L) and three layers (3L) have been varnished samples of abrasion resistances were determined in accordance with TS 4755.At the end of the tests, it was observed that, according to wood species, the highest abrasion resistance was obtained in black walnut (168,9 rpm), and the lowest abrasion resistance was obtained in scotch pine (50,63 rpm); according to varnish species, the highest abrasion resistance was obtained in acidhardening (213,4 rpm), and the lowest abrasion resistance was obtained in waterborne (45,44 rpm); according to thickness of layer, the highest abrasion resistance was obtained in 3L (149,6 rpm), and the lowest abrasion resistance was obtained in 1L (38,30 rpm). In accordance with the interaction of the factors wood type, varnish type and layer type, the highest abrasion resistance was found at interaction of black walnut + acidhardening + 3 layers (578,0 rpm), and the lowest abrasion resistance was found at interaction of oriental beech + waterborne + 1 layer (11,50 rpm).In this regard, abrasion resistance makes difference according to wood type, varnish species and amount of layer thickness. In abrasion resistance, wood type and varnish species are efficient in the first degree and layer thickness is in the second degree. It can be said that in wooden parquets and place floorings which the abrasion resistance is important in, the varnish application with 3 layers acidhardening + black walnut can provide an advantage in this respect.