İstanbul bölgesinde asit yağmurlarının vernik katmanının bazı teknolojik özelliklerine etkisi
The effect of acid rains on some technological properties of the varnish layer in the İstanbul region
  1. Tez No: 842067
  2. Yazar: NİSANUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mimarlık, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma, asit yağmurlarının dış hava şartlarında kullanılan ağaç malzemelerde üst yüzey işlemlerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla dış hava şartlarında sık kullanılan sapsız meşe (Qııercııs petrae Liebl) ve sarıçam (Pinus Sylvetsris L.) odunları deney materyali olarak seçilmiştir. Örnekler, ASTM-D-3023 esaslarına göre sentetik ve su bazlı vernik ile kaplandıktan sonra yüzeyler farklı konsantrasyon ve farklı miktarlarda sülfürik ve nitrik asit çözeltisi etkilerine maruz bırakılmıştır. Deney örneklerinde yüzeye yapışma direnci ASTM-D 4541, yüzey sertliği ASTM-D 4366, parlaklık TS 4318 ve renk değişimi ASTM-D 2244 esaslarına göre belirlenmiştir. Deney sonuçlarına göre, kırmızı renk değeri çoklu etkileşimde en yüksek M+Sn+I+5N'de (17,49), en düşük Sç+Sb+I+3S'de (6,408) çıkmıştır. Sarı renk değeri çoklu etkileşimde en yüksek Sç+Sn+I+3N (46,08)'de, en düşük M+Sb+III+5S (22,34)'de ölçülmüştür. H açısı değeri çoklu etkileşimde, en yüksek Sç+Sn+III+3S (76,28)'de, en düşük Sç+Sb+II+5N (61,36)'de bulunmuştur. Liflere dik parlaklık çoklu etkileşimde en yüksek M+Sn+I+3S (41,84), en düşük M+Sb+II+3S (15,16)'de ölçülmüştür. Liflere paralel parlaklık çoklu etkileşimde en yüksek M+Sn+I+3S (51,58)'de, en düşük M+Sb+II+3S (15,94)'de çıkmıştır. Sertlik değeri çoklu etkileşimde en yüksek Sç+Sn+I+3S (37,6) en düşük ise Sç+Sb+I+3S (10,0) elde edilmiştir. Buna göre, asit yağmurlarının yoğun olduğu bölgelerde dış mekanlarda kullanılacak ahşap malzemelerde bu çalışmada bulunan değerlerin dikkate alınması, malzemenin uzun yıllar kullanımı açısından yarar sağlayabilir. Özellikle renk değişiminin az olması beklenen alanlarda su bazlı vernik ve sarıçam kullanılması önerilebilir. Diğer faktörlerden elde edilen sonuçların uygulamalarda dikkate alınması avantaj sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of acid rain on the surface treatments of wood materials used in outdoor weather conditions. For this purpose, sessile oak (Qııercııs petrae Liebl) and Scots pine (Pinus Sylevestrıs L.) woods, which are frequently used in outdoor weather conditions, were chosen as test materials. After the samples were covered with synthetic and water-based varnish according to ASTM-D-3023 principles, they were exposed to the effects of sulfuric and nitric acid solutions at different concentrations and different amounts in the test samples, the adhesion to the surface was determined according to ASTM-D 4541, surface hardness according to ASTM-D 4366, gloss TS 4318 and color change according to ASTM-D 2244 principles. According to the experimental results, the red color value was highest in O+Sn+I+5N (17.49) and lowest in Sp+Sb+I+3S (6.408) in multiple interactions. The yellow color value was measured at the highest Sp+Sn+I+3N (46.08) and the lowest O+Sb+III+5S (22.34) in multiple interactions. The highest angle value was found in multiple interactions, the highest Sp+Sn+III+3S (76.28), the lowest Sp+Wb+II+5N (61.36). Brightness perpendicular to the fibers was highest O+Sn+I+3S (41.84) and lowest O+Wb+II+3S (15.16) in multiple interaction. The brightness parallel to the fibers was the highest O+Sn+I+3S (51.58) and the lowest O+Wb+II+3S (15.94) in multiple interaction. The hardness value was highest Sp+Sn+I+3S (37.6) and lowest Sp+Wb+I+3S (10.0) in multiple interactions. Accordingly, taking into account the values found from wood materials that are not used outdoors where acid rains are intense, may provide benefits for the consumption to be used for many years. The areas of use where color change is expected to be low include that it is suitable for the use of water-based varnish and Scotch pine. It may be advantageous to consider the results obtained from other factors.