Bağ budama artıklarından üretilen yonga levhaların bazı fiziksel ve mekanik özellikleri ile bu levhalarla oluşturulan mobilya köşe birleştirmelerinin moment taşıma kapasitesinin belirlenmesi
Determination of physical and mechanical properties of panels produced with different ratios of vine prunings/wood chips and investigation of their moment capacity in furniture corner joints
  1. Tez No: 245609
  2. Yazar: ERTAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÖKTAŞ, PROF. DR. H. HASAN EFE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yaygın olarak yapılan bağcılıktan elde edilen ve büyük bir kaynak olan bağ budama artıklarının yonga levha endüstrisinde değerlendirilmesi ve kutu konstrüksiyonlu mobilya üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır.Bu çalışmada, farklı oranlarda bağ budama artıkları kullanılarak yonga levhalar üretilmiştir. Laboratuar koşullarında üretilen tüm yonga levhalarda üre formaldehit tutkalı kullanılmıştır.Levhaların fiziksel özelliklerinden yoğunluk (TS EN 323), rutubet (TS EN 322), kalınlık artımı (TS EN 317), ses yayılma hızı, ses rezistansı özellikleri ve ısı iletkenlik katsayısı (TS ISO 8302) belirlenmiştir. Mekanik özelliklerden ise eğilmede elastikiyet modülü (TS EN 310) ile levha yüzeyine dik eğilme (TS EN 310), levha yüzeyine paralel çekme (ASTM 1037), levha yüzeyine dik çekme (TS EN 319), levha yüzeyine paralel kesme-makaslama (TS 5192), kenardan vida tutma, yüzeyden vida tutma (TS EN 320,TS EN 13446), kenardan ve yüzeyden kavela tutma dirençleri belirlenmiştir. Ayrıca kutu konstrüksiyonlu mobilya L-tipi köşe birleştirme elemanlarının statik diyagonal basınç ve çekme yükleri altındaki moment kapasiteleri belirlenmiştir. Köşe birleştirme işleminde kavela ve/veya vidalı birleştirme teknikleri ile PVAc tutkalı kullanılmıştır.Elde edilen yonga levhaların bazı fiziksel ve mekanik özellikleri standart değerlerle ve ilgili literatürle karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, bağ budama artıklarından elde edilen yonga levhaların birçok fiziksel ve mekanik özelliği uygun bulunmuştur. Denemelerden elde edilen değerler literatür verileri ile de uyum göstermektedir. Sonuç olarak, bağ budama artıklarından üretilen yonga levhaların kutu konstrüksiyonlu mobilya üretiminde kullanılabileceği, uygun olmayan bazı değerler için ise üretimde iyileştirme yapılması gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the utilization of vineyard prunings in panel products as a material for case construction furniture manufacturing.In this study, experimental panels were produced under laboratory conditions at different ratios of vine pruning to wood chips. Urea formaldehyde was used as the sole binder in all mixtures.Physical properties such as specific gravity (TS EN 323), moisture content (TS EN 322), thickness swelling (TS EN 317), sound transmission, sound resistance, and thermal conductivity of panel (TS ISO 8302) were determined. Mechanical properties such as static bending (TS EN 310) and modulus of elasticity (TS EN 310), tensile strength parallel to surface (ASTM 1037), tensile strength perpendicular to surface (TS EN 319), shear parallel to surface (TS 5192) , screw withdrawal from face and edge (TS EN 320 and TS EN 13446), and dowel withdrawal were investigated. In addition, L ? type corner joints, which are commonly utilized in case type furniture were tested and evaluated under static diagonal compression and tension. In corner joints, specimens were assembled with screws or dowel and PVAc adhesive.Physical and mechanical properties of panels which were produced with the mixture of vine prunings were compared with related standards and literature. According to results, some physical and mechanical properties of test specimens were found to be consistent with related standards. It was also concluded that, improvement of manufacturing conditions may make a positive effect and improve the performance of these panels to facilitate the achievement of more adequate properties. The comparison of corner joint test results with relevant literature provided promising presumptions that these panels maybe utilized in manufacturing of case furniture.