Stokastik U-tipi montaj hattı dengeleme problemleri için parçacık sürü optimizasyonu
Particle swarm optimization for stochastic U-type assembly line balancing problems
- Tez No: 245621
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, stokastik görev zamanlı U-tipi hat dengeleme problemleri (SUMHDP?1) için bir meta-sezgisel olan parçacık sürü optimizasyonu (PSO) algoritması önerilmektedir. PSO, kuş ve balık sürülerinin yerini bilmedikleri yiyeceği aramaları için gösterdikleri davranışların benzetiminden yararlanılarak ortaya atılmış bir meta-sezgiseldir. Bu yöntemdeki her bir parçacık, bir çözümü ifade eder. Önerilen PSO algoritması, literatürde yer alan 45 göreve kadar standart montaj hattı dengeleme problemlerine uygulanmış ve SUMHDP?1 problemini ele alan çalışmalarla sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki, önerilen algoritma, literatürdeki algoritmalardan, daha kısa CPU zamanlarında ya aynı yada daha iyi sonuçlar vermektedir. Ayrıca, önerilen algoritma büyük boyutlu problemler için de çalıştırılmış ve sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a particle swarm optimization (PSO) algorithm is proposed for the U-type line balancing problem with stochastic task times (SUALBP?1). PSO is a meta-heuristic inspired by simulating the behavior of bird flocks and fish schools when searching for food. In this method, each particle represents a solution. The proposed PSO algorithm has been applied to standard assembly line balancing problems up to 45 tasks from the literature and compared with the results of similar SUALBP?1 studies. Comparisons show that the solution of the proposed algorithm is as good as or better than those of other algorithms in the literature; also they are obtained in less CPU time. Furthermore, the proposed algorithm has been also run for large size problems and the results have been analyzed.