Trojan kare tasarımlar
Trojan square designs
  1. Tez No: 245622
  2. Yazar: NURDAN YENİAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
  12. Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yarı Latin kareler çift ortogonal gürültü faktörleri için uygun tasarımlardır. Her blokta eşit sayıda işlem vardır. Latin kare ve yakın Latin kare tasarımlar tahıl araştırmaları için değerli satır-sütun tasarımlardır. Fakat bazı tasarımların pratik boyutlu sınırlandırması şiddetle sınırlıdır. Yarı Latin kare tasarımlar bu sınıflandırmanın dışındadır. Fakat bütün yarı Latin kareler deney tasarımı için uygundur. Trojan kare tasarımlar Latin karelerin sınıfını genelleştiren optimal yarı Latin karelerin özel bir sınıfıdır. Trojan kare tasarımların kuruluşunda ikişerli ortogonal Latin kareler (MOLS) temel alınır.
Özet (Çeviri)
Semi-latin squares are appropriate designs for any experimental material which has a pair of orthogonal nuisance factors, each of which has block size equal to the number of treatments. Latin square and near-Latin square designs are valuable-row-and-column designs for crop research but the practical size range of such designs is severely limited. Semi-latin square designs extend this range but not all semi-latin squares are suitable for experimental designs. Trojan square designs are a special class of optimal semi-latin squares that generalizes the class of Latin square designs. The construction of Trojan Square Design is based on Mutually Orthogonal Latin Squares (MOLS). It is significant to note that the combinatorial properties of Latin Squares exhibited by MOLS forms the basis for the construction of Trojan Square Design