PLL kontrol tekniği ile rezonans evirici tasarımı
Resonant inverter application with PLL control technic
  1. Tez No: 245623
  2. Yazar: ERDEM ASA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SEFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, D-Sınıfı rezonans evirici sistemlerin PLL tekniği ile kontrolü gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen sistemde rezonans kolu üzerindeki akım ve gerilim sinyallerinin sıfır geçişleri tasarlanan bir ölçme kartı yardımıyla algılanmış ve dsPIC30F2020 mikro denetleyicine aktarılmıştır. Bu sinyaller dsPIC30F2020 mikro denetleyicisi, MPLAB C30 programında hazırlanan PLL kontrol algoritması yardımıyla değerlendirilerek sistemin rezonans frekansı izlenmiştir. Geliştirilen PLL kontrol algoritması, akım ve gerilim sinyalleri arasındaki faz farkını ölçmekte ve PI denetleyicisi yardımıyla bu faz farkını sıfıra getirilmek için sistemin anahtarlama frekansını kontrol ederek rezonans frekansını yakalamaktadır. Rezonans frekansının yakalanması ile sıfır akımda anahtarlama gerçekleştirilmiş ve dolayısıyla anahtarlama baskısı, güç kaybı ve EMI değerleri minimuma indirilmiştir. Böylece anahtarlama kayıpları nedeniyle ulaşılamayan daha yüksek frekanslarda anahtarlama gerçekleştirilerek, yüksek güç yoğunluğu ve verim sağlanmıştır. Bunlarla beraber devre boyutlarında küçülme ve sistem maliyetinde azalma sağlanmıştır. Ayrıca geliştirilen yazılım ile rezonans kolundan geçen akım değeri sınırlandırılarak devre elemanlarının zarar görmesi engellemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, D-Class resonant inverter systems have been controlled with PLL technique. Zero crossings of current and voltage on the resonant leg are sensed by using a data acquisition board and then are transferred to the dsPIC30F2020 microprocessor. The developed PLL control algorithm, measures phase difference between the voltage and current signals and controls the system switching frequency by using PI controller to obtain zero phase difference, and achieves the resonant frequency. Zero current switching is obtained at the resonant frequency and switching stress, power losses and EMI values are minimized. Thus, system size and cost have been reduced via obtaining high frequency switching that is limited because of the switching losses, high power density design and high efficiency are obtained. In addition, system size and cost is reduced. The current of the resonant branch is also limited to prevent the damages on the circuit components by using software.