Kentsel sit alan yönetimi İstanbul Beyoğlu örneği
Urban conservation site management the case of İstanbul Beyoğlu
  1. Tez No: 245624
  2. Yazar: NESLİHAN YÜRÜ
  3. Danışmanlar: YRD.DOÇ.DR. NEVİN TURGUT GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Değişen dünya düzeninde, her ülke bazı yasal düzenlemelerle kültür politikaları ile birlikte, koruma politikalarını da geliştirmektedir. Bu düzenlemelerin ekseninde, kentsel koruma alanlarında sürdürülebilir, etkin ve bütüncül yaklaşımlarla ?kültürel miras yönetimi? yer almaktadır. Bu süreçte Türkiye, yüzyılı aşkın bilgi birikimi ve deneyime dayalı bir sisteme sahip olmasına karşın, kentsel sit alanlarında sorunlar süregelmektedir. Bu sorunların çözümünde, yasal düzenlemelerle ?alan yönetimi? öngörülmektedir.Alan yönetimiyle, koruma sürecinin, kentsel sit alanının özelliklerine göre şekillenmesi, sorunların bütüncül ve katılımcı bir yaklaşımla giderilmesi ve uygulama yöntemlerinin de aynı yaklaşımla süreç içerisinde belirlenmesi amaçlanmaktadır. Ancak, Türkiye'de henüz alan yönetimini uygulama sonuçları elde edilemediği için, uygulama süreç ve yöntemlerinin başarı(sızlık) düzeyi değerlendirilememektedir. Bu nedenle, alan yönetiminin ilk uygulama alanlarından Beyoğlu kentsel sit alanı, çalışma alanı olarak seçilmiş ve bu alanda yürütülen projeler, miras yönetimi bağlamında değerlendirilmiş ve alan yönetimi süreç ve aşamaları, organizasyon şeması ve işleyiş döngüsü tanımlanmıştır. Böylece, kentsel korumada başarıya yönelik ipuçları elde edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla tezde, öncelikle alan yönetimine ve çalışma alanına ilişkin literatür taraması yapılmış, ilgili kanun ile kültürel miras ve miras yönetimi, farklı kriterler, modeller ve planlar incelenmiştir. Çalışma alanında uygulanan alan yönetimi de bu konuda başarılı Edinburgh, Liverpool ve Corfu kentlerindeki koruma alanları yönetim planlarına göre analiz edilmiştir.Sonuçta; kentsel sit alanlarında koruma, yaşatma ve kentsel yaşama ya da işlevlere ilişkin sorunların ve/veya gereksinimlerin giderilmesinde, alan yönetiminin etkinliği, çalışma alanı üzerinden genelleme iddiası taşımadan tanımlanmış ve Türkiye'de miras yönetimi konusunda, mevzuattaki eksiklikler ve yetersizlikler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the changing world order, every country develops its conservation policies, along with its cultural policies, through some legal arrangements. In the axis of these arrangements lies `cultural heritage management? through sustainable, effective, and holistic approaches in urban conservation sites. In this process, although Turkey has a system based on accumulated knowledge and experience more than a century old, problems in urban conservation sites are ongoing. In the solution of these problems, `area management? through legal arrangements is foreseen.Through area management, the aim is to shape the conservation process according to the characteristics of the urban conservation site, to eliminate the problems through a holistic and participatory approach, and to designate the application methods in the process through the same approach. However, because application results of area management cannot yet be obtained in Turkey, the level of success/failure of the application process and methods cannot be evaluated. For this reason, the Beyoğlu urban conservation site, which is one of the first application sites of area management, has been selected as the study area; the projects carried out in this area have been evaluated in the light of heritage management, and the process and stages of area management, and organization diagram and operation process have been defined. As such, achieving an insight towards success in urban conservation has been aimed at. With this aim in mind, the literature relating to area management and to the study area have primarily been scanned, and the relating law, cultural heritage and heritage management, the different criteria, models, and plans have been investigated in this thesis. The area management applied in the study area has been analyzed according to the conservation site management plans of Edinburgh, Liverpool and old Corfu cities which are successful in this field.As a result, the efficiency of area management in the preservation and sustenance of urban conservation sites and in eliminating problems and/or demands relating to urban life and/or functions has been defined through the study area without the claim of generalization, and the shortcomings and deficiencies of the legislation relating to heritage management in Turkey have been determined.