Zaman skalaları üzerinde üstel fonksiyonun özellikler ve bazı uygulamaları
The properties and some applications of exponential functions over the time scales
  1. Tez No: 245625
  2. Yazar: HÜLYA BİÇİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL MISIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Zaman skalası ortaya çıkmasından bugüne matematik dünyasında büyük bir ilgi odağı olmuştur. Ayrıca bu çalışma sahası geniş bir uygulama alanına sahiptir. Öncelikle zaman skalası kavramı ve zaman skalaları üzerinde delta türev, delta integral ve üstel fonksiyon kavramları analiz edildi. Daha sonra belli başlı istenen cebirsel özellikleri koruyan bir zaman skalası logaritması geliştirildi. Özellikle zaman skalası üsteli için tersi rol oynayan ve doğrusal olmayan operatör çalışıldı. İlk olarak skaler durum işleme kondu, onu matris durumu takip etti. Son olarak bazı uygulamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The time scale has been a focus of interest in the world of mathematics since it was discovered. Moreover, it has a large field of application. Firstly the concept of time scale and delta differential and delta integral on the time scale, and the concept of exponential functions are defined. After then we develop a time scale logarithm that preserves certain desirable algebraic properties. In the particular, a nonlinear operator is developed that acts as an inverse for the time scale exponential in a certain sense. The scalar case is treated first, with a treatment of matrix case following. Finally we present several applications.